Nu (gen)åbner Biblioteket i Hanstholm

I oktober sidste år gik det omfattende arbejde med at renovere Biblioteket i Hanstholm i gang, og lige
om lidt er KulturRummet klar til at løfte sløret og åbne dørene til biblioteket.

– Vi glæder os meget til at vise det flotte arbejde, som er blevet udført af håndværkere og vores personale de seneste måneder og håber, at så mange som muligt vil komme og fejre genåbningen
med os, siger Eva Sjælland, leder af KulturRummet. Det sker over tre dage, 25- 27. januar, på og ved Biblioteket i Hanstholm, der stadig har til huse i
Hanstholm Centeret. Her vil der være aktiviteter for hele familien – koncerter, forfattersamtaler og flere kreative værksteder.

Kulminationen på en proces
Festlighederne starter torsdag kl. 15.00, hvor Kim & Hallo spiller uden for biblioteket, og kl. 15.30 er der officiel åbningen og dørene åbnes. Eftermiddagen slutter med forfattersamtale med Johanne Mygind, der vil fortælle om sin roman Kærlighedens år fra kl. 17.00-18.00. Fredag byder biblioteket på formiddagskaffe og om eftermiddagen vil der være forskellige kreative
værksteder. Lørdag spiller Musikskolen op til musik og leg, og fra kl. 11.00 er der samtale med bysbarn og musiker Thomas Bach Skaarup fra bandet Ganger og tekstilworkshop.
– Genåbningsfesten er kulminationen på en længere proces og dermed også tænkt som en tak til de mange lokale ildsjæle, som har været involveret. Vi håber, de kan se deres tanker og ideer realiseret -og vi ved, at mange glæder sig til at få biblioteket tilbage igen, fortæller Eva Sjælland

Udover maling, nye gulvtæpper og reoler er der efter ønske fra de lokale blandt andet skabt mere og bedre plads til børn og unge på biblioteket, ligesom byens foreninger har mulighed for at låne et lokale til møder og lignende.

Alle er velkomne til genåbningsfesten, og der kræves ingen tilmelding. De fleste aktiviteter er helt gratis med undtagelse af enkelte værksteder, hvor der på dagen bliver afkrævet betaling for
materialer.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Regionalt, Sport, Topnyheder

TV 2 står fast : sender Skotland-Danmark på mindre kanaler

Danskerne kan se VM-kvalifikationskampen mellem Skotland og Danmark tirsdag kl. 20.45 på TV 2 Charlie, TV 2 Sport og TV 2 Play.
1 min read
Mors, Thy, Topnyheder

Så er valget skudt i gang – HUSK at stemme !!

Så er stemmelokalerne åbne, og kandidaterne starter på en dag, hvor der bides negle i både Thy og på Mors efter en hård valgkamp. Der kan stemmes frem til kl. 20.00 i aften.
1 min read
Mors, Topnyheder

Morsø Gymnasium gennemfører exitpoll på valgdagen

Når vælgerne på Mors går til stemmeurnerne den 18. november, vil de møde engagerede elever fra Morsø Gymnasium ved alle fem valgsteder.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.