Allan Damgaard siger farvel til Mors-Thy Håndbold

Efter et enkelt år som assistenttræner i Mors-Thy Håndbold har Allan Damgaard valgt at stoppe efter denne sæson, da jobbet ikke er foreneligt med civilt job og familie.
– Ved siden af trænerjobbet i Mors-Thy Håndbold har jeg fået et civilt job, som jeg er glad for og kan se mig selv i mange år fremover. Og med familieforøgelse i foråret må jeg indse, at det desværre ikke kan hænge sammen med assistent-jobbet i Mors-Thy Håndbold.

– Det har været skønt at vende tilbage til Mors-Thy Håndbold og opleve den store opbakning og interesse der er omkring klubben, og det har været fedt at arbejde sammen med Niels og med en flok dygtige og ambitiøse drenge. Jeg synes, at vi har haft en vild sæson indtil videre, og jeg glæder mig til de kommende måneder, hvor arbejdet skal gøres færdigt, siger Allan Damgaard.
I Mors-Thy Håndbold ærgrer man sig over Allan Damgaards afgang.

– Vi har naturligvis fuld forståelse for Allan Damgaards beslutning, men det er ingen hemmelighed, at vi gerne havde set Allan fortsætte på bænken sammen med Niels Agesen. De to har fra dag ét haft et stærkt samarbejde og komplementeret hinanden på bedste vis, hvilket har været en fornøjelse at opleve. Allan er en fantastisk fyr, som har masser at bidrage med, og han har været et frisk pust her hos os. Vi ønsker Allan og hans familie held og lykke fremover, lyder det fra Sigurd Skovborg.
Processen med at finde en ny assistenttræner er gået i gang.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Julemotionstur 2. juledag i Legind Bjerge

Uanset hvad vejr vi bliver budt, så holder vi fast – 2. juledag skal der afholdes Julemotionstur i Legind bjerge.
2 min read
Alarm 112/114, Job & Erhverv, Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Køb dit fyrværkeri lovligt – og brug det sikkert

For privatpersoner gælder det, at fyrværkeri kun må affyres fra den 31. december og frem til og med den 1. januar 2026.
2 min read
Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Sådan undgår du tynd mave efter julefrokosten

Hvert år rammes flere tusinde danskere af den smitsomme norovirus, som typisk fører til pludselig kvalme, opkast og diarré.
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.