Vi kender alle problemet – Limfjorden har det ikke godt.
I de varme sommermånederne lægger fedtemøg sig som en uvelkommen dyne på toppen af den blå fjord, og fisk gisper i vandoverfladen, når iltsvindet sætter ind.
Men nu er der hjælp på vej til Limfjorden.
Thisted Kommune har fået tilsagn om støtte på op til fem millioner kroner fra Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø. Pengene skal bruges til at oprette et nyt kystvandråd for Thisted Bredning.
Nærmere bestemt er der bevilliget 1.945.000 kroner til arbejdet med kystvandrådet i 2025 og givet et betinget tilsagn om 1.745.000 kroner i 2026 og 1.310.000 kroner i 2027.
Samarbejde viser vejen
Formålet med kystvandrådet er at understøtte arbejdet med at nedbringe udledningen af næringsstoffer til fjorden og derved forbedre vandmiljøet.
Thisted Kommune vil fungere som sekretariat for kystvandrådet, som samler en bred kreds af aktører med viden og interesse for fjorden fra både Thy og Mors. Det lokale kystvandråd for Thisted Bredning kommer bl.a. til at bestå af Danmarks Naturfredningsforening, Fjordland, Thy Forsyning og Danmarks Sportsfiskerforbund.
Det fortæller Tanja Bilde Binderup, der er sektionsleder for Landbrug og Natur i Thisted Kommune.
“Vi ved, at vi kommer længst, når vi samler gode kræfter, og jeg er sikker på, at den brede repræsentation og viljen til at finde løsninger, kommer til at gøre en stor og tiltrængt forskel for vandmiljøet ved Thisted Bredning”, siger hun.

Undersøge og rådgive
Helt lavpraktisk bliver det kystvandrådets opgave at kortlægge de største udfordringer for vandmiljøet ved Thisted Bredning. Den viden skal bruges til at rådgive og understøtte arbejdet i den lokale grønne trepart i arbejdet med en omlægningsplan.
Omlægningsplanen skal beskrive, hvordan vi kommer i mål med ambitionerne i den grønne trepart. Det vil for eksempel sige, hvor der skal rejses store mængder af skov, og hvor der er lavbundsjorder, der skal under vand igen.
Begge dele er indsatser, der også kan styrke vandmiljøet i Limfjorden, hvis det tænkes sammen fra starten.
Danmarks Naturfredningsforening ser frem til at komme i gang med arbejdet.
“Det er vigtigt, at vi sikrer god økologisk tilstand i vores vandløb og fjord, hvilket vi kun kan opnå ved at arbejde sammen ud fra fakta. Alt for længe er der blevet gjort for lidt på dette område, og vi ser frem til, at vi gennem kystvandrådet for Thisted Bredning kan give vandmiljøet et skub i den rigtige retning”.
Fjordland, der rådgiver landbruget i Thy, ser også en stor værdi i det nye kystvandråd. For der er nogle særlige udfordringer ved Thisted Bredning, som et kystvandråd kan hjælpe med at anvise de rigtige løsninger på, lyder det fra Leif Gravesen, der er formand for Fjordland:
“Det kunne være marine virkemidler som stenrev, muslinger og ålegræsudplantning. Vi har også brug for at vurdere, hvor meget der er fortidens synder og kigge på, at en stor del af jorden i oplandet er kridtjord, hvor vi ikke per automatik kan overføre viden fra andre dele af landet, når vi ser på udledning af næringsstoffer som kvælstof og fosfor, siger Leif Gravesen”, der er formand for Fjordland.
Underskriverne af ansøgningen til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø er Thisted Kommune, Morsø Kommune, Fjordland og Danmarks Naturfredningsforening.

Fakta
Kystvandrådene og kommunernes opgaver er at rådgive i følgende:
- Udarbejdelse og realisering af omlægningsplaner
- Fælles forståelse for kystvandenes væsentligste udfordringer
- Afprøvelse af konkrete indsatser eller andre metoder gennem forsøgsprojekter
- Udarbejdelse af forslag til indsatsprogrammer, som skal understøtte de mål, som gælder for kystvandene efter bekendtgørelse om miljømål for overfladevandområder og grundvandsforekomster
Kilde: Ministeriet for Grøn Trepart.
Det nye kystvandråd
Her kan du se de aktører, der på nuværende tidspunkt er en del af det nye kystvandråd.
- Fjordland
- Agillix
- Thy Forsyning
- Morsø Forsyning
- Foreningen Muslingeerhvervet
- Landbrugsrådet på Mors
- Dansk Akvakultur
- Danmarks Naturfredningsforening Thy
- Danmarks Naturfredningsforening Mors
- Dansk Ornitologisk Forening
- Danmarks Jægerforbund
- Danmarks Sportsfiskerforbund
- Thylands Lystfiskerforening
- Morsø Lystfiskerforening
- Friluftsrådet
- Politikerrepræsentant for Thisted Kommune
- Politikerrepræsentant for Morsø Kommune
- DN Lokal Trepart Repræsentant
Indhold og fotos : Thisted Kommune