Tican lander millionoverskud efter godt 2025

Tican Fresh Meat A/S har i regnskabsåret 2024 haft en omsætning på 7,3 mia. kr. Sammenlignet med året før, svarer det til fald i omsætningen på 0,1 mia kr. Årets resultat blev et plus på 227,2 mio. kr. Antallet af slagtninger i Tican blev i 2024 på 2,5 mio. grise, svarende til ca. 80.000 flere grise end i 2023.

Samlet set slagtede moderselskabet og datterselskabet Moesgaard stort set uændret antal grise/søer i forhold til 2023.

”På trods af de svære betingelser for branchen, hvor vi har set nedgang i antal grise, og medarbejderne har været på fordeling, har vi igen i kalenderåret 2024 formået at betale vores leverandører en højere notering på ca. 40 øre/kg., end vores danske konkurrenter. Det er yderst vigtigt for os, at vi afregner højest mulige pris til vores leverandører, og vi går gerne de ekstra skridt for at det lykkes”, siger Steen Sønnichsen, og fortsætter:

”under de givne forudsætninger, er årets resultat fornuftigt, og vores arbejde med at være en seriøs samarbejdspartner for vores leverandører fortsætter. Ligeledes sætter vi stor pris på den tillid vores medarbejdere har vist os gennem året”.

Nye markeder

Idet tendensen fra de sidste år, med faldende afsætning til højpris-markederne Australien og Japan fortsætter, har selskabets ændrede salgsstrategi med øget salg til specielt de europæiske lande samt lande i Asien bidraget positivt til årets resultat.

Den fortsatte eksport af smågrise og faldende griseproduktion i Danmark påvirkede branchen generelt.

Det bevirkede, at Tican i første halvår af 2024 desværre måtte sende medarbejderne i både Brørup og Thisted på fordeling. Positivt var det, at vi i sidste halvdel af 2024 oplevede en øget tilgang af grise, som betød bedre udnyttelse af kapaciteten, og et stop for fordeling tidligere end planlagt.

På trods af de svære branchemæssige vilkår har Tican formået at indgå nye kontrakter med leverandører, så man de kommende år sikrer fuld kapacitet på begge slagterierne i Thisted og Brørup.

Fotos : Tican

af Redaktionen

Relaterede artikler

Thy, Topnyheder

Bedsted Skole: Ordentlighed er ikke til forhandling

Det handler om redelighed i beslutninger, gennemsigtighed i processer og et sagligt, fuldt oplyst grundlag, før der træffes politiske beslutninger med vidtrækkende konsekvenser for børn, ansatte og lokalsamfund.
7 min read
Thy, Topnyheder

Afviser kritik fra Forældrebestyrelsen for Bedsted Skole

Udvalgsformanden understreger, at beslutningen er svær, men nødvendig for hele kommunens skolevæsen
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Mors-Thy Færgefart kræver statsstøtte til genvejsfærger

Feggesund-overfarten er i økonomisk krise, efter Thisted Kommune har truet med at trække sig ud af samarbejdet, hvis ikke der kan forhandles en ny aftale med Morsø Kommune.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.