Medlemmerne af Thisted Kommunes udvalg for Erhverv, Klima, Teknik og Miljø er så tilfredse med udbyttet af samarbejdsaftalen med Friends of Cold Hawaii, at udvalget er klar til at fortsætte samarbejde helt frem til 2029.
I aftalen med FoCH er der først og fremmest fokus på levendegørelse og aktivering af brandet “Cold Hawaii” samt markedsføring af stedbundne kvaliteter i den sammenhæng. Foreningen skal gennemføre events og aktiviteter, der kan tiltrække og fastholde interessen for Thy som bosætningsområde.
Den største og mest koncentrerede indsats ligger i gennemførelsen af “Cold Hawaii Games”. Som en del af programmet skal FoCH sikre gennemførelse af såvel internationale som nationale elitestævner samt arbejde for markant markedsføring heraf.
Desuden skal der gennemføres bredde-events med tydelige links til de unikke lokale rammer.
Friends of Cold Hawaii modtager et årligt tilskud på 983.718 kroner fra kommunen.
Foto: Red Bull Content Pool