Solskin, hygge og Sommer-OL på Morsø Handelsgymnasium 

I sidste uge blev weekenden sparket i gang med det årlige Sommer-OL på Morsø Handelsgymnasium med højt humør, solskin, udklædning og konkurrenceånd. 

Til det årlige Sommer-OL konkurrerer alle klasserne på Morsø Handelsgymnasium mod hinanden i forskellige discipliner som fodbold, rundbold, stafet og forskellige fitnessdiscipliner, hvor der sjippes, løbes og laves mange forskellige øvelser.

Alle klasserne får tildelt et land, som de skal repræsentere til årets Sommer-OL, og mange af klasserne er derfor udklædte med landets flag, tøj og andre kulturelle påfund. Dagen afsluttes med en sommerfest for alle eleverne med god mad og festlig stemning, og sådan skydes læseferien i gang, hvor eleverne nu læser op til deres eksamener og får styr på de sidste forberedelser, inden studenterhuen skal på hovedet.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Sport, Thy, Topnyheder

Vingegaard kritiserer farlig finale i Paris-Nice

Etapen blev først ændret og siden forkortet to gange, inden rytterne endte med kun at køre 47 kilometer mod mål i Isola.
1 min read
Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Mors-Thy startede stærkt – men Aalborg og Hoxer trak fra

Mors-Thy Håndbold kom bedst fra land, men måtte til sidst se sig slået 33-26 af Aalborg Håndbold lørdag.
1 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

ABC gav Majbritt mod på job igen

Gennem et kommunalt ABC-forløb fandt Majbritt Skjernø vejen tilbage til arbejdsmarkedet og til en gladere hverdag.
6 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.