Nyt liv til Surfklubben NASA i Klitmøller

En stor lokal håndsrækning skal være med til at nytænke Surfklubben NASA i Klitmøller, så den også i fremtiden vil være et samlingspunkt – både i lokalområdet og i surfverdenen.

I snart tre årtier har det gamle hummerhus, der ligger lige på kanten af Vesterhavet i Klitmøller, været et samlingspunkt for surfere – ikke kun fra byen, men fra hele Vestkysten og resten af landet.

Men siden etableringen af Surfklubben NASA har Klitmøller gennemgået en markant udvikling. Byen har oplevet en tilstrømning af nye tilflyttere, især børnefamilier, og surfkulturen er vokset. Nu vil en ny bestyrelse gentænke surfklubben, så den også i fremtiden kan være et fyrtårn i sporten og et naturligt samlingspunkt i et lokalsamfund i rivende udvikling. Med en generøs donation fra Sparekassen Thy Fonden har klubben fået en stærk start på denne rejse.

“Vi har brug for at løfte klubben til næste niveau. Vi vil skabe et miljø, hvor både nybegyndere – voksne såvel som børn – og elitesurfere kan udvikle sig. Og vi vil gøre Surfklubben NASA til et naturligt omdrejningspunkt i Klitmøller og i sporten. Støtten fra Sparekassen Thy Fonden betyder, at vi kan tage det første vigtige skridt mod at realisere vores nye strategi,” siger Simon Reeve, bestyrelsesmedlem og projektleder i NASA.

Mere end en surfklub – et fællesskab med dybe rødder
Surfklubben NASA blev oprindeligt skabt af en gruppe windsurfere, der ønskede at sejle konkurrence. Det krævede en klub og et sejlnummer – og derfor blev klubben en realitet i 1997. Siden da har Surfklubben NASA haft til huse i det gamle hummerhus, hvor fiskerne i årtier har opbevaret deres hummerkar. I 2012 blev det gamle hummerhus revet ned, og et nyt klubhus blev bygget på samme lokation. Huset er den vestligste bygning i byen, hvor skumsprøjtet rammer ruden.

Men siden klubbens begyndelse har byens udvikling skabt et øget behov for fællesskabsorienterede aktiviteter, og Surfklubben NASA ønsker at følge med denne udvikling.

Med den nye strategi vil klubben fortsat være et stærkt samlingspunkt for både lokale og tilflyttere – et sted, hvor generationer mødes med en fælles interesse for havet og sporten. Netop denne udvikling har Sparekassen Thy Fonden valgt at støtte med en donation på 65.000 kroner.

“Vi støtter Surfklubben NASA, fordi vi ser en klub, der har potentiale til at samle folk især de unge og styrke fællesskabet i Klitmøller. Deres vision om at kombinere eliteudvikling med breddeidræt og fællesskab passer perfekt til de værdier, vi ønsker at bakke op om”, fortæller Louise Votborg fra Sparekassen Thy Fonden.

Nye aktiviteter og bedre faciliteter
Med støtten fra Sparekassen Thy Fonden skal Surfklubben NASA både forbedre udstyret og udvide klubbens aktiviteter. Der bliver blandt andet investeret i nye surfboards, SUP-boards, lycra og sikkerhedsveste for at skabe bedre og tryggere forhold for både begyndere og erfarne surfere.

“Vi vil styrke vores tilbud, så vi kan give både børn og voksne de bedste forudsætninger for at udvikle sig på vandet. Samtidig vil vi skabe flere fælles aktiviteter, så Surfklubben NASA bliver et naturligt mødested – både for dem, der vil prøve kræfter med bølgerne, og dem, der bare vil være en del af et stærkt fællesskab,” forklarer Simon Reeve.

Klubben håber, at endnu flere lokale sponsorer har lyst til at støtte projektet, så NASA kan fortsætte med at udvikle sig og tilbyde endnu flere aktiviteter.

Et udpluk af aktiviteterne i Surfklubben NASA:
NASA Unge: 
Et fællesskab for unge fra 7.- 10. klasse, der vil lære at surfe og skate – med en ugentlig aktivitet fra maj til oktober.

Familiesurf (5-12 år): Et sjovt og trygt surfmiljø for børn og forældre, der styrker børnenes tryghed i vandet gennem leg, surf og fællesskab en gang om ugen fra maj til oktober.

Tirsdag SUP: En ugentlig aktivitet for alle, der ønsker at lære at SUP (Stand Up Paddle), udvikle deres færdigheder eller blot være en del af et meget hyggeligt fællesskabet.

Club Surf: Et surfskoleforløb for nye medlemmer, der ønsker at lære at surfe. Deltagerne får en grundig introduktion til sporten i trygge omgivelser.

Q-Surf: En ugentlig træning specielt for kvinder, hvor der er fokus på sporten, fællesskab og hygge.

Junior Windsurf: En ugentlig træning fra forår til efterår på Vandet sø, så børn kan lære at windsurfe under rolige og sikre forhold.

Klubaftener og fællesspisning: Udover aktiviteterne på vandet arrangerer surfklubben regelmæssige sociale arrangementer såsom filmaftener, loppemarkeder og fællesspisning for at styrke det sociale fællesskab i klubben.

Åbent for alle
Medlemskabet i Surfklubben NASA er åbent for alle – også dem, der ikke bor i Klitmøller, men gerne vil prøve kræfter med surfmiljøet. Bestyrelsen håber, at både lokale og tilflyttere vil være en del af klubbens fællesskab og få glæde af de mange nye initiativer.

Foto: Sofie Kyed

Forfatter
Top