Alive Festival holder fast i det nære, det nye og det med international lyd

Alive Festival føjer nu fem nye navne til programmet for 2025. Der præsenteres både stærke kvindelige artister, lokale debutanter og etablerede navne med international gennemslagskraft: BETTE, DAYYANI, PAYDAR, Elias Rønnenfeldt og Enes.

“Programmet er ved at nå sin fulde form, og vi er stolte over at kunne tilføje 5 nye musiknavne. Vi ønsker altid at præsentere lokale artister og Enes kommer til at skabe en oplevelse af de helt særlige. Herudover står den blandt andet på nattefest med PAYDAR, og glædeligt gensyn med BETTE og Elias Rønnenfeldt som giver garanti for intime og nærværende koncerter på Alive’s hovedscene”, siger Nicolai Demuth, kunstnerisk ansvarlig hos Alive Festival.

Bette

Stærke kvinder på Alive
Alive Festival vil gerne være en del af at nedbryde glasloftet i den danske musikbranche. Derfor er man også stolte af at kunne præsentere et program præget af stærke kvindelige musikere.

BETTE, DAYYANI og PAYDAR – bidrager med hver deres unikke lyd, udtryk og sceneenergi.

Fra rå følsomhed og stærke popmelodier til euforiske klubbeats, repræsenterer de en bølge af kvindelige kunstnere, der ikke kun står stærkt – men også sætter en ny dagsorden for den danske livescene.

BETTE har med sin stærke vokal og følsomme R&B-pop etableret sig som en af de mest dragende liveartister i Danmark netop nu. Med hendes dansksprogede sange og stærke melodier kan publikum forvente en koncert, der balancerer det intime og det storslåede – og som bliver hængende længe efter sidste tone.

DAYYANI, der tidligere har turneret med Ganger, er et af de mest fremadstormende navne på den danske popscene. Med breakbeats, divaenergi og catchy Y2K-pophooks skaber hun en koncert, der både rummer klubstemning og refleksion.

PAYDAR, dansk-iransk DJ og en af de mest spændende profiler på den aktuelle klubscene, blander Amapiano, Afro, Arabic House og Baile Funk til en rytmisk rejse. PAYDARs nattefest i Haven bliver et højdepunkt for dem, der elsker at danse.

Enes

Lokale rødder & en international stjerne
Alive Festival har altid haft et særligt blik for at skabe en scene hvor der er plads til både det lokale og det globale.

I år får publikum mulighed for at opleve Enes, et helt nyt projekt med dybe rødder i Thy. Trioen består af tre barndomsvenner, der mødes hver uge for at skrive og indspille én ny sang. Resultatet er et skævt og legende univers fyldt med beatbox, fløjtelyde, synths og venskabelig vanvidsenergi. Alive bliver deres debutkoncert som Enes – og det bliver en oplevelse ud over det sædvanlige.

Elias Rønnenfelt, kendt fra det anerkendte punkband Iceage, vender tilbage til Alive – denne gang som soloartist. Med sit anmelderroste debutalbum Heavy Glory har han for alvor trådt ind i rollen som moderne landevejstroubadour. Under trækronerne i Christiansgave folder han sin musikalske dagbog ud – rå, rørende og ualmindeligt nærværende.

Alive Festival 2025 afholdes den 25. til 27. juli i Thisted.
4700 forventede besøgende i alt.
Partoutbilletter 1220kr inkl. Gebyr
www.alivefesival.dk

Fotos : Alive Festival

Forfatter
Top