Weekenden starter med regn og plusgrader

Fredag forsat mest skyet og til at begynde med lidt regn hist og her. Ellers en overgang tørt inden udbredte regn ud på formiddagen bevæger sig indover regionen fra sydvest. Temp. omkring 5 grader og let til frisk vind omkring syd, der i løbet af dagen tiltager og bliver jævn til hård, ved Vestkysten og udsatte kyster op til kuling.

Er weekendens vejr til paraply eller regntøj?

Regntøjet kan holde weekendfri.

Søndag starter med sol i de fleste egne, og i løbet af dagen kommer der flere skyer på himlen, men det holder tørt. Der er dog fine muligheder for at komme ud i den friske luft denne weekend.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Regionalt, Sport, Topnyheder

TV 2 står fast : sender Skotland-Danmark på mindre kanaler

Danskerne kan se VM-kvalifikationskampen mellem Skotland og Danmark tirsdag kl. 20.45 på TV 2 Charlie, TV 2 Sport og TV 2 Play.
1 min read
Mors, Thy, Topnyheder

Så er valget skudt i gang – HUSK at stemme !!

Så er stemmelokalerne åbne, og kandidaterne starter på en dag, hvor der bides negle i både Thy og på Mors efter en hård valgkamp. Der kan stemmes frem til kl. 20.00 i aften.
1 min read
Mors, Topnyheder

Morsø Gymnasium gennemfører exitpoll på valgdagen

Når vælgerne på Mors går til stemmeurnerne den 18. november, vil de møde engagerede elever fra Morsø Gymnasium ved alle fem valgsteder.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.