Vinduesproducent fra Mors udvider med showroom i Smilets By

Når jyske håndværkere, arkitekter og andre rådgivere skal hjælpe deres kunder med at finde frem til de helt rigtige vinduer og døre, er det afgørende at kunne se elementerne i virkeligheden. Derfor åbner Outrup Vinduer & Døre nu sit første showroom i Aarhus for at imødekomme den stigende interesse blandt de jyske kunder.

Der er godt nyt særligt til de jyske håndværkere, arkitekter og øvrige byggefaglige rådgivere, som hjælper deres kunder med at vælge nye vinduer og døre til bygge- og renoveringsprojekter. Nu bliver det nemlig endnu nemmere at hjælpe kunderne med at finde frem til de helt rette elementer med Outrup Vinduer & Døres første showroom i Aarhus. 

“Det jyske marked rummer et stort potentiale for os, og den interesse vil vi naturligvis gerne imødekomme. Vi oplever særligt stor interesse for renoveringsprojekter, hvor eksempelvis ældre byejendomme eller patriciervillaer skal føres tilbage til den oprindelige stil. Her er der typisk store krav til det æstetiske udtryk og detaljer i både vinduer og døre, og det kræver selvfølgelig, at man kan se og fornemme de løsninger, der er mulighed for”, forklarer salgschef hos Outrup Vinduer & Døre, Jan Kampman, og fortsætter:

“Samtidig er der stor efterspørgsel på løsninger til renovering af 70’er-parcelhuset, hvor man måske drømmer om en lækker foldedør, der kan binde have og bolig sammen på bedste vis. Det hele er der mulighed for at blive klogere på i vores nye showroom i Aarhus, som forhåbentlig kan tiltrække både håndværkere og kunder fra det hele Jylland“.

Outrup Vinduer & Døre har i forvejen to showrooms på Sjælland, i henholdsvis Rødovre og Hillerød, samt et showroom ved siden af produktionen på Mors, som er i fuld gang med en opgradering. Med det nye showroom i Aarhus er danmarkskortet godt dækket ind for både håndværkere og slutbrugere, der leder efter de helt rigtige vinduer og døre.

“Vi kan tydeligt mærke, at slutkunderne bruger meget tid på at sætte sig ind i, hvilke muligheder der er for at finde frem til den bedste løsning til deres projekt. Det at kunne se, hvordan forskellige typer af sprosser kan tage sig ud eller afprøve, hvordan en foldedør fungerer i praksis, betyder meget for det endelige valg, og det vil vi selvfølgelig gerne bidrage til, at endnu flere kunder i landet kan gøre”, siger Jan Kampman. 

Det nye showroom i Aarhus er på omkring 100 kvadratmeter og beliggende på Rosbjergvej i Brabrand lige op ad motorvej E45. Showroomet slår dørene op for alle interesserede den 10. april. 

Fotos : Outrup Vinduer & Døre

af Redaktionen

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Fra satellitteknologi i Hviderusland til industriteknik på Mors

Da Sviatlana Bandarenkas mand fik arbejde som smed hos HE-VA på Mors, valgte hun at rykke teltpælene op og flytte med. Det blev starten på en ny tilværelse – og en ny uddannelse.
3 min read
Job & Erhverv, Kultur, Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Radio Limfjord og Limfjord Mix topper officiel lytterundersøgelse

Radio Limfjord og Limfjord Mix leverer imponerende lyttertal i en ny lytterundersøgelse fra KANTAR Gallup, som måler radiolytning for DR og landets kommercielle radiostationer.
2 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Hanstholm mister norsk godsrute – Hirtshals overtager

Det norske rederi Egil Ulvan Rederi AS har valgt at flytte sit danske anløb til konkurrenten Hirtshals, efter at godsmængderne dér viste sig større.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.