Vilsund Blue ånder lettet op – for en stund…

Fiskeriministeriet har for nylig strammet nettet for den mest skadelige form for fiskeri i 37 havområder tæt på kysten, hvor fiskeri med bundslæbende redskaber nu er forbudt. Et tiltag, der har skelsættende konsekvenser for muslingefiskeriet i Limfjorden.

Men nu lysner det ifølge DR Nyheder.

Ministeriet har nemlig helt usædvanligt sat en grænse på én million kroner.

Hvis der bliver fanget fisk for under en million kroner om året, gælder forbuddet mod at bundtrawle i hele det naturbeskyttede område fra kysten og tre sømil ud i vandet. Men det er ikke nødvendigvis tilfældet, hvis der er fisk at hente for over en million kroner.

Og det vækker glæde hos Jan Christensen fra Muslingeproducenten Vilsund Blue A/S.

“Der er sket en positiv udvikling, så vi ikke skal lukke fuldstændigt. Det giver sikkerhed for medarbejderne”, siger han til KunMors.dk men henviser samtidigt til, at det stadig i uafklaret, hvordan grænsen på en million kroner bliver opgjort. Derfor tør han ikke sige, at Vilsund Blue A/S er udenfor fare for skulle lukke.

Naturorganisationerne raser over nyheden.

Foto : Danmarks Fiskeriforening

af Redaktionen

Relaterede artikler

Ikke-kategoriseret

Over 300 millioner kroner til sundhedsindsatser på blandet andet Mors

Pengene skal bruges til nære sundhedsindsatser, herunder etablering af nærhospitaler og lokale sundhedstilbud tæt på borgerne.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Sparekassen Thy afviser problemer med at få finansieret lokale boligkøb

Den problemstilling, politikerne ønsker at fremelske, eksisterer efter min bedste overbevisning ikke, siger Ole Beith.
3 min read
Thy, Topnyheder

Offentlig høring om urørt skov i Thy

Naturstyrelsen har åbnet høring af 40 forvaltningsplaner for urørt skov på statens arealer, herunder Østerild Klitplantage og Tømmerby Kær Plantage i Thy.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.