Vi angriber hinanden på sociale medier som aldrig før

TrygFonden og Analyse & Tal har gennemført den hidtil største kortlægning af angreb og had i den offentlige debat på Facebook. Den nye rapport, der omfatter 73 mio. opslag og kommentarer, viser, at det kniber gevaldigt med at holde den gode tone online. Næsten hver 20. kommentar på danske folketingspolitikeres og mediers Facebooksider er et sprogligt angreb.

De sproglige angreb spænder fra at være generaliserende, stigmatiserende og nedsættende til krænkende og decideret truende. Blandt de hadefulde angreb er over en tredjedel baseret på individers eller gruppers etnicitet eller nationalitet. På andenpladsen kommer angreb baseret på køn, hvor særligt kvinder (men også mænd) omtales nedsættende som fx ”kælling”, ”so” og ”luder”. Derudover er vi særligt glade for at angribe dem, som vi er uenige med, med beskyldninger om at være ”imbecil”, ”spasser”, ”psykopat” eller lide af andre psykiske og fysiske funktionsvariationer.

TrygFonden og Analyse & Tal har også dokumenteret, at tonen i borgerdrevne Facebookgrupper er væsentligt mindre angrebstung (grupperne indeholder til sammenligning knap 1 pct. angreb), og at den daglige aktivitet i disse grupper er større end på danske mediers og politikeres Facebooksider. Borgerne er altså i høj grad rykket ind i deres egne digitale fællesskaber, hvor tonen er bedre. Det skyldes bl.a. langt mere moderation fra gruppernes administratorer, klare regler for at være med i grupperne samt mere kontrol med tilgangen af medlemmer.

Særligt på de mediers og politikeres sider, som har mange følgere, kan moderationsopgaven synes uoverskuelig. ”Manglende ressourcer” er da også dén årsag, som eksperterne fra Analyse & Tal oftest støder på, når de taler med danske medier og politikere om de 4,5 pct. sproglige angreb, som efterlades tilbage i kommentarsporene. Dog giver kortlægningen også håb for fremtidens kommentarspor. 

Den nye rapport kan findes her.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Grøn læring hitter: 350 børn i Thy og på Mors er blevet energiagenter

Halvdelen af skoleåret er gået, og omkring 350 elever fra 5. klasser i Thy og på Mors har gennemført Thy-Mors Energis undervisningsforløb, som retter fokus på grøn omstilling, vedvarende energi og bæredygtighed.
3 min read
Kultur, Mors, Topnyheder

Kulturmødet får millionstøtte fra AP Møller Fonden

Bevillingen skal styrke mødet mellem nordiske kunstnere, unge og kulturaktører – og fastholde Norden som et centralt tema i Kulturmødets samtaler og oplevelser. 
2 min read
Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

29-årig sigtet for knivstik og brandstiftelse efter skænderi i Øsløs

Ifølge Midt- og Vestjyllands Politi opstod der en kontrovers mellem tre personer i et hjem, hvor den 29-årige stak en 31-årig mand i halsregionen.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.