Trods 54 høringssvar: Bedsted Skole indstillet til lukning

Thisted Kommunes Børne- og Familieudvalg har i eftermiddag besluttet at indstille Bedsted Skole til lukning pr. 1. august 2026 – trods 54 høringssvar.

Det skriver TV2 Nord.

Udvalgsformand Peter Larsen fra Liberal Alliance, Kenneth Bjerregaard fra Venstre, Alex Piet Klein fra Det Konservative Folkeparti og Jane Rishøj fra Socialdemokratiet peger på lukning af skolens almene afdeling på grund af for lavt elevtal, mens specialafdelingerne ser ud til at kunne blive.

Formand for skolebestyrelsen, Anders Svankjær, kalder processen en “skueproces”.

Udvalgsformand Peter Larsen afviser kritikken og mener, at der er spillet med åbne kort. Den endelige beslutning træffes af kommunalbestyrelsen den 26. november.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Thy, Topnyheder

Risikoen for stormflod størst i Thy – faren mindre på Mors

Flere områder i Danmark er i fare, hvis der kommer i fremtiden kommer stormfloder. Thy og Mors rammes forskelligt, viser ny kortlægning.
2 min read
Mors, Topnyheder

Flere expresbusser, nye stoppesteder og tilpassede løsninger

Fra 17. januar kommer der ændringer i køreplanen for Nordjyllands Trafikselskabs (NT) busser på Mors.
4 min read
Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

Brand i komfur: Brandfolk bar det ud !

En brand i et hus på Hamborgvej øst for Hanstholm mandag middag skyldtes røgudvikling fra et komfur.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.