Thy Internationals modtager Årets Integrationspris

Foreningen Thy Internationals er blevet hædret med Årets Integrationspris i Thisted Kommune som anerkendelse af foreningens mangeårige arbejde med at skabe fællesskaber på tværs af kulturer og baggrunde i Thy.

Prisen gives for den stærke og vedholdende indsats, som foreningen yder for at samle internationale tilflyttere og lokale borgere gennem åbne og inkluderende aktiviteter. Gennem frivilligt engagement har Thy Internationals gennem flere år skabt mødesteder, hvor mennesker kan lære hinanden at kende, opbygge relationer og finde sig til rette i lokalsamfundet.

I begrundelsen for prisen fremhæves det blandt andet, at foreningen bidrager til at styrke integrationen i praksis, forebygge ensomhed og skabe større forståelse, respekt og sammenhængskraft i Thy.

Lukas L. Leszczynski, der repræsenterer Kommunalbestyrelsen i Integrationsrådet, roser foreningens arbejde:

– Thy Internationals gør en helt særlig forskel ved at skabe den bro, som mange taler om, men som få lykkes med at bygge i praksis. Gennem fællesskab, relationer og menneskelige møder forbinder de internationale tilflyttere med vores egn og hjælper nye borgere med at finde fodfæste i Thy. Det er en forening med et stærkt formål, et vigtigt budskab og en indsats, der gør vores lokalsamfund både stærkere og mere åbent. Derfor er integrationsprisen særdeles velfortjent, siger han.

Stolt og beæret

Hos Thy Internationals vækker prisen stor glæde. Foreningens formand, Keren Familia Christensen, ser hæderen som en vigtig anerkendelse af de mange frivilliges indsats og af foreningens betydning for et åbent og inkluderende lokalsamfund.

– At modtage integrationsprisen er en dyb ære. Thy Internationals begyndte med en drøm om at skabe et sted, hvor mennesker kunne finde tilhørsforhold, uanset hvor de kom fra. Vi har aldrig arbejdet for anerkendelsen, men for menneskene. Derfor betyder det ekstra meget, at vores indsats bliver set, siger Keren Familia Christensen.

Hun tog initiativ til foreningen for snart seks år siden. Selv kommer hun fra USA og har boet og arbejdet i Danmark og Thy siden 2003, hvor hun flyttede til området sammen med sin danske mand.

For hende er integration en proces, der handler om både at lære sit nye hjemland at kende og samtidig bevare sin egen identitet.

– Integration er ikke noget, man bare gør. Det er ikke en opgave, der kan krydses af. Det er en rejse. En stille, personlig og nogle gange svær proces, hvor man tager en del af det samfund, man lever i, ind i sit eget liv – i sit hjerte – og langsomt gør det til en del af sig selv. For mig er det helt afgørende, at vi lærer Danmark at kende. Sproget, kulturen, værdierne – det er fundamentet for at kunne føle sig hjemme, for at kunne forstå og blive forstået. Men samtidig tror jeg også på, at ægte integration først sker, når vi ikke forventer, at mennesker skal give slip på sig selv. Vi kan ikke fjerne vores rødder. Vi kan ikke viske vores historie ud. Og det skal vi heller ikke. Det er netop dér, magien opstår – i mødet mellem det, vi kommer med, og det, vi lærer her. Den fusion skaber noget unikt. Noget stærkt. Noget menneskeligt, siger hun.

Integrationsprisen blev uddelt af Integrationsrådets formand, Tina Bah, ved et arrangement den 30. maj 2026.

af Christian Kjeldsen

Relaterede artikler

Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Fra Mors-Thy til landsholdet: Lorik Zogaj får debut for Kosovo U20

Mens storebror Shaban allerede har etableret sig på Kosovos A-landshold, har Mors-Thy Håndbold Akademis Lorik Zogaj nu taget det første skridt på den internationale håndboldscene med sin debut for Kosovos U20-landshold.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Turismeboom sender milliarder til landdistrikterne

Turismen skabte en rekordomsætning på 171 milliarder kroner i 2025 – og hele 97 milliarder blev lagt i landdistriktskommunerne.
1 min read
Alarm 112/114, Mors, Topnyheder

Ukrudtsbrændere udløste to brande på to dage

En ukrudtsbrænder var formentlig årsag til to brande ved Nykøbing på to dage – med vidt forskellige udfald.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.