Thise Mejeri tjente 30,6 mio. kr. i 2024

Resultatet er på niveau med de budgetterede forventninger, om end marginalt lavere end 2023’s resultat på 31,4 mio. kr. Omsætningen har i lighed med tidligere år udvist en svag stigende tendens, hvilket skyldes både et højere aktivitetsniveau, ændringer i afsætnings‑ og kundemiks samt bevægelser i mælkepriser.

Mælkepriserne for mælkeråvaren på verdensmarkedet har været meget volatile igennem de seneste 3 år. Store stigninger i 2022 blev afløst af tilsvarende store fald i 2023. I 2024 steg mælkepriserne igen kontinuerligt igennem hele året og sluttede på et historisk meget højt niveau.

På trods af disse store bevægelser i mælkepriserne igennem de sidste 3 år, endte mejeriets indtjening for 2024 udtrykt i øre pr. kg. standardmælk stort set uændret i forhold til 2023 og lander i niveauet 440 øre pr. kg.

“Årets resultat og nøgletal betegnes overordnet set som tilfredsstillende og blev godkendt på gårsdagens generalforsamling i Thise Forsamlingshus. Men vi fik også en løftet pegefinger med hjem på mejeriet i forbindelse med fremlæggelse af mejeriets forventninger til 2025. Mejeriets konkurrencekraft målt på den økologiske mælkepris – og merpris i forhold til deres konventionelle kollegaer ude på gårdene er under pres – og her har vi altså en bunden opgave som mejeri at levere en forbedring i forhold til 2024”, siger adm. dir. Per Godsk.

Mejeriet forventer da også et fortsat højt aktivitetsniveau i 2025, primært båret frem af øgede mælkemængder og en forventelig positiv udvikling i det økologiske fødevaresegment på mejeriets markeder og kundesegmenter. Salget forventes øget på de nære eksportmarkeder, men mejeriet er dog opmærksom på, at geopolitisk usikkerhed kan have en negativ effekt herpå. Det forventes, at mejeriets samlede indvejning fra dets andelshavere i 2025 vil blive lidt højere end i 2024.

“Det er et balanceret resultat, men også på mange måder et minimumsresultat, når vi her inden udgangen af marts skal udbetale en konkurrencedygtig efterbetaling, som jo er del af den samlede mælkepris til andelshaveren – og samtidig sikre en rimelig konsolidering af mejeriet”, slutter mejeridirektøren.

Foto : Thise Mejeri

af Redaktionen

Relaterede artikler

Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

Løbsk vindmølle på Legindvej i Thy

En styringsfejl har fået en vindmølle ved Legindvej syd for Thisted til at løbe løbsk.
1 min read
Mors, Topnyheder

Undren over Venstre : Politisk ordfører melder ud

Malte Houe, der er politisk ordfører, gyder olie på vandene.
1 min read
Sport, Thy, Topnyheder

Folk fra byerne gider ikke landsbyerne – jo de gider Sjørring

Børn, unge og ældre valfarter til Sjørring Bordtennisklub.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.