Syge laks sendt med skib mod Hanstholm

Videooptagelser fra et uanmeldt kontrolbesøg hos laksegiganten Mowi viser laks, der gisper efter luft og ligger døde i burene, kort før de pumpes om bord på et slagteskib med kurs mod Hanstholm, skriver Danwatch.

Ifølge Mattilsynet stod “masser af svage fisk lodret og gispede efter luft”, og der blev ikke målt ilt i burene, selv om 65.000 fisk var trængt sammen.

Fagfolk fra DTU Aqua og NMBU vurderer, at forholdene kan være i strid med både dyrevelfærdsloven og slagteribekendtgørelsen.

Den norske organisation Dyrevernalliansen overvejer nu at politianmelde Mowi og slagteskibet Norwegian Gannet.

Mowi forklarer forholdene med et sjældent udbrud af gællesygdom som følge af alger eller mikrogopler.

Foto: Mattilsynet i Norge, kontrolbesøg på Mowi laksefarm, september 2025/

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Wool Days Thy lukker efter millionunderskud: 2026 blev sidste festival i Hurup Thy

Wool Days Thy stopper efter tre festivaler i Hurup Thy. Mere end en million kroner i underskud betyder, at strikkefestivalen ikke fortsætter.
2 min read
Sport, Thy, Topnyheder

Fantastiske forhold ved Danish Open Championship i Klitmøller

Store bølger og stabil vind gav windsurferne optimale forhold ved første dag af Danish Open Wave and Freestyle Championship i Klitmøller.
2 min read
Mors, Topnyheder

Morsø Forsyning efterlyser ejer af hundedyr tandprotese

Morsø Forsyning har fundet en tandprotese, der sandsynligvis er ankommet med en slamsuger. Nu efterlyses ejeren på Facebook.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.