SuperBrugsen i Roslev skifter til MENY

Det er et markant skift, som for få dage siden faldt på plads i Roslev Brugsforening i Salling.

Den snart 110 år gamle brugsforening forlader nemlig Coop og melder sig under fanerne hos Dagrofa med flagskibskæden MENY, som særligt udmærker sig ved sine lækre varer med delikatesse, egen slagter, bageriudsalg og et meget stort udvalg af vin, øl, frugt og grønt, ost og mejeri. Samtidig vil kunderne altid kunne finde over 400 af de mest brugte varer i hverdagen til en pris på niveau med discount.

I Roslev Brugsforening er beslutningen truffet efter moden overvejelse og bestyrelsen satte underskrifter på aftalen for få dage siden.

”Det er ingen hemmelighed, at der sker mange ting i Coop i disse år. Vi har løftet blikket op over de vante rammer, og vi er meget imponerede over konceptet i MENY, som med deres Hverdagspris har mere end 400 varer, der matcher discount og samtidig har sit store madmarked med delikatesser, mejeri, frisk frugt og grønt og et stort hjerte for økologi og Danske Madskatte. Med andre ord, så opfatter vi det ikke som et fravalg af Coop, men som et tilvalg af MENY,” siger Jens Christian Skov, bestyrelsesformand, Roslev Brugsforening.

Brugsforeningen har seks måneders opsigelse i Coop, så butikken bliver til MENY senest i januar 2026.

SuperBrugsens omtrent 40 medarbejdere blev orienteret om ændringerne tirsdag. Brugsuddeler Martin Bundgaard bliver købmand i den nye MENY-butik, lige som medarbejderne også fortsætter i butikken.

Ombygningen og moderniseringen til MENY-konceptet tager man løbende og lokalsamfundet vil beholde sin dagligvarebutik gennem hele ombygningen op til, at MENY slår dørene op til egentlig åbningsfest, hvor brugsforeningen runder 110 år siden sin etablering i januar 1916.

MENY i Roslev bliver butik nummer 117 i kæden. I 2026 forventes en MENY også at åbne i Stigsborg-bydelen i Nørresundby.

Foto : MENY

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Thy, Topnyheder

Lørdag : Thy Whisky Festival klar i “Thytastisk vejr”

50 forskellige whiskyer i baren, kolde fadøl, 16 vilde smagesessions og deltagere fra hele verden.
1 min read
Kultur, Mors, Topnyheder

Sommerferien er fyldt med oplevelser for hele familien på Museum Mors 

Fra uge 27-32 kan besøgende opleve alt fra middelalderliv i Munkehaven til fossiljagt i moleret og tinstøbning på Støberimuseet. 
3 min read
Foto : Ola Mattson
Regionalt

SAS udvider den direkte skirute til Sälen og Trysil fra Aalborg

Udvidelsen mere end fordobler antallet af afgange for vinterprogrammet 2025/2026, så endnu flere nordjyder kan komme på skiferie.
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.