Som en del af Kulturmødet Mors’ officielle åbning den 21. august kl. 11 er Mette Frederiksen i samtale med Lykke Friis om åndelig oprustning. Statsministeren er blot én af tre repræsentanter fra regeringen, som drager til Mors for at italesætte og diskutere kunsten og kulturens rolle i en opbrudstid. Hun får nemlig selskab af kulturminister Jakob Engel-Schmidt og minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen.
I næste uge åbner Kulturmødet Mors, og fra den 21. til 23. august kan man opleve mere end 700 samtaler og kunstoplevelser. Desuden kan det nu offentliggøres, at hele tre af regeringens ministre vil medvirke på Kulturmødet.
Statsminister Mette Frederiksen, kulturminister Jakob Engel-Schmidt og minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen kan tilsammen opleves i syv forskellige sammenhænge, hvor de på hver deres måde vil kaste et blik på kunsten og kulturens rolle i en opbrudstid.
Som en del af officielle åbning deltager statsministeren i en personlig samtale om åndelig oprustning med Lykke Friis, som er direktør for Tænketanken EUROPA. Samtalen foregår torsdag den 21. august kl. 11:30 på Folkescenen.

Kulturministeren med to dage
Kulturministeren, som tidligere har italesat kulturen som ”afgørende forsvarsvåben” i kampen mod fake news og udenlandsk påvirkning, vil deltage i flere arrangementer på Kulturmødet.
Torsdag kl. 13 på Folkescenen gælder det paneldebatten om kulturel modstandskraft, som Clement Kjersgaard modererer, og som Dansk Kulturinstitut og Kulturmødet er fælles afsendere på.
Samme dag vil han kl. 15:30 i Æblehaven deltage i Kodas paneldebat ”Hvordan kan kunsten overleve – og trives – i en AI-fremtid?”.
Kl. 17:30 er han tilbage på Folkescenen for at debattere kulturel oprustning i kontekst af børn og unges trivsel i Kulturministeriets egen paneldebat.
Fredag kl. 9 er han med Sangens Hus til morgensang på Folkescenen. Her vil han både vælge en af sangene og snakke om fællessangens potentialer ift. demokrati og velfærd.

Torsten Schack vender hjem til Kulturmødet
Torsdag den 21. august kl. 14 deltage i paneldebatten ”Kultur når krisen rammer: Skal Danmark have et kulturelt nødberedskab?”, som er arrangeret af Region Midtjylland og Region Nordjylland. Debatten finder sted på Musikværket og modereres af Jane Mylenberg. De to øvrige paneldeltagere er Anders Kühnau (A), som er regionsrådsformand i Region Midtjylland og formand for Danske Regioner, og Sandra Bang-Schnack, som er programchef på Aalborg Universitetshospital.
Torsdag fra den 21. august fra 15-16.30 vil ministeren møde sundhedsfolk og kulturskabere til en samtale om kulturens rolle i krisetid hos Ung Kult med moderator Camilla Aneto.

Glad direktør
– Vi er stærkt begejstrede for, at regeringen stiller op med hele tre ministre, særligt at statsministeren har valgt at deltage i vores åbning. Kulturministeren har spillet en afgørende rolle i at tale kunsten og kulturens rolle op i en opbrudstid, så det er fantastisk, at han her får mulighed for at udfolde sine tanker. Minister for samfundssikkerhed og beredskabs har helt naturligt en mere praktisk tilgang til problematikkerne, vi diskuterer, og det er et kærkomment perspektiv at få med ind i debatten om, hvordan kunsten og kulturen gør sin position og indflydelse gældende på måder, som andre fagområder ikke er i stand til. Kulturmødet er den helt rette platform for ministrene at mødes på, og jeg er sikker på, at vi vil få præsenteret nye og vigtige perspektiver på kunsten og kulturens potentiale, siger Kulturmødets Direktør Caspar Ryttergaard.
Dyk ned i det fulde program på www.kulturmoedet.dk.
Forside foto: Per Bille





