Socialdemokratiets detailstyring kender ingen grænser – nu leger de med skolen i valgkampens navn

Af Peter Larsen, folketingskandidat for Liberal Alliance i Thisted Kredsen

Endnu et “historisk” skoleudspil fra Mette Frederiksen.

Et klasseloft på 14 elever i indskolingen præsenteres som løsningen på folkeskolens udfordringer. Men virkeligheden er mere kompleks end som så.

Ja, færre elever kan i nogle tilfælde styrke trivslen. Men klassestørrelse er kun én blandt mange faktorer. Udfordringerne i folkeskolen løses ikke med et centralt fastsat tal fra Christiansborg.

Jeg tror på løsninger, der målrettes dér, hvor behovet faktisk er størst: Tolærerordninger i klasser med uro og faglige udfordringer. Styrket støtte til elever med særlige behov. Mindre dokumentation og bureaukrati – mere tid til undervisning. Og vigtigst af alt: Et reelt lokalt råderum, så skoleledere og lærere kan prioritere ressourcerne, hvor de gør mest gavn.

Tag Thisted Kommune som eksempel. Et loft på 14 elever i 0.–3. klasse vil kræve op mod 50 ekstra klasselokaler. I mange tilfælde vil klasser ende med blot 8–10 elever. Det er ikke målrettet hjælp – det er dyr symbolpolitik.

Én løsning passer ikke til alle. Den vurdering bør ligge lokalt – hos dem, der kender børnene og hverdagen. Ikke centralt i en valgkampstyret reform fra Socialdemokratiet.

Skolen har brug for ro.

Lærerne har brug for tillid.

Kommunerne har brug for frihed.

Det er sådan, vi skaber en stærkere folkeskole – ikke med central detailstyring, men med ansvar og frihed tæt på virkeligheden.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Kommune forventer besparelser på 44 til 50 millioner kroner 

Kommunen forventer at finde besparelser og omprioriteringer i størrelsesordenen 44 til 50 mio. kr. – selv efter indregning af et anslået særtilskud på cirka 40 mio. kr. til økonomisk udfordrede kommuner. 
3 min read
Mors, Topnyheder

Venstre: Store besparelser kræver svære valg i Morsø Kommune

Ifølge Malte Houe, politisk ordfører for Venstre i Morsø Kommunalbestyrelse, er der tale om en alvorlig, men nødvendig proces.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Ny uddannelse skal styrke blå erhverv: EUC Nordvest satser på akvakultur

EUC Nordvest udvider nu sit uddannelsesudbud med en ny akvakulturuddannelse med tydelig maritim profil. Målet er at dække et stigende behov for arbejdskraft i en branche i kraftig vækst.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.