SMK THY succes : Næssundfærgen forlænger sæsonen

Danskerne står i kø ved det ny museum SMK Thy i Doverodde, og mange af dem kommer til Thy med Næssundfærgen. Den store succes for SMK Thy smitter af på færgens passagertal, og derfor sejler færgen også i efterårsferien.

– Vi kan meget tydeligt se på vores passagertal, at SMK Thy trækker folk til, siger formanden for Næssundfærgens Venner, Jens Bech-Mogensen.

Foreningen har derfor besluttet at forlænge sæsonen til 19. oktober, så det også er nemt at komme til SMK Thy sydfra i skolernes efterårsferie. Det var ellers planen at lægge færgen op for vinteren 30. september.

– Vi kalder selv færgen en ’genvejsfærge’, og det sparer tid for folk fra det mest af Midtjylland at tage færgen til SMK Thy, der ligger få kilometer fra vores færgeleje på Thysiden. Ellers skal de hele vejen udenom. Så vi håber, at rigtig mange vil benytte sig af færgen resten af september og første halvdel af oktober, siger Jens Bech Mogensen.

Næssundfærgens Venner har søgt fondsstøtte til flere aktiviteter i 2025 i samarbejde med foreninger og institutioner som bl.a. SMK Thy på begge sider Næssund.

– Vi vil gerne være mere end en trafikforbindelse, og bringe det sociale og kulturelle liv på begge sider sundet sammen, siger Jens Bech-Mogensen. 

Næssundfærgen har første afgang fra Mors kl. 6.30 (Kl. 9.00 i weekenden) og sidste afgang fra Thy kl. 17.15. 

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

8.-klasse prøvede kræfter med kommunalpolitik på Mors

Hvordan prioriterer man mellem flere lærere, flere ansatte på plejecentrene eller en ny sportshal? Det spørgsmål fik en 8. klasse mulighed for at tage stilling til, da borgmester Jens Dahlgaard inviterede eleverne til ungdomskommunalbestyrelsesmøde på rådhuset.
2 min read
Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Mors-Thy henter rutineret profil: Tidligere Bundesliga-spiller skal styrke højre back

Mads-Peter Lønborg kommer til Thy og Mors efter en stærk sæson i Aarhus Håndbold.
4 min read
Job & Erhverv, Mors, Regionalt, Topnyheder

Morsø-virksomhed automatiserer intern transport hos Priess

Global AGV på Mors har leveret en selvkørende truck til Priess A/S ved Skive, som nu har overtaget en række rutineprægede transportopgaver i produktionen.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.