SF, Radikale Venstre og Enhedslisten i valgforbund på Mors

SF, Radikale Venstre og Enhedslisten har indgået en aftale om valgteknisk samarbejde til kommunalvalget den 18. november 2025.

– Det har vi gjort for at beskytte hinanden mod stemmespild, lyder det fra de tre partier i en pressemeddelelse.

De Radikale er med i “ABC-gruppen”, der består af Socialdemokraterne og De Konservative – hvor man samarbejder om at vælte Venstres af pinden på Mors. Det samme formål har det nye samarbejde.

– Aftalen indebærer ikke en politisk aftale eller nogen politiske bindinger. Men alle tre partier opfatter det som politisk vigtigt, at valget i november giver en brud på Venstres absolutte flertal i kommunalbestyrelsen. Det er og har været skidt for demokratiet. Demokratiet er ikke noget vi har – det er noget vi gør. Og vi skal gøre det i fællesskab – og lytte og inddrage borgerne, lyder det fra de tre partier.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Borgmester jubler over resortplan i Hanstholm: Vi mangler flere overnatningsmuligheder

En ændring af planloven kan bane vejen for Thy Seaside Resort i Hanstholm. Borgmester Niels Jørgen Pedersen glæder sig over udsigten til flere overnatningsmuligheder.
2 min read
Foto : NT
Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Region Nordjylland advarer om buslukninger: Mangler mindst 30 millioner kroner

Region Nordjylland efterlyser mindst 30 millioner kroner fra regeringen. Uden ekstra støtte kan busruter i landdistrikterne blive nedlagt
2 min read
Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

..ta’ nu bare skoene af, tak.

Hold da op, hvor har TV 2’s Højskolen fået sat gang i debatten om danskhed. Hvem er dansk? Hvem er ikke? Og hvilke holdninger skal man egentlig have for at kunne kalde sig dansker?
6 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.