Seks skoler i Thy og en på Mors håber at blive del af nyt madprojekt

Arbejdet med at finde frem til hvilke skoler, der i løbet af efteråret og senest efter juleferien skal begynde at servere skolemad til nogle af deres elever, er nu et skridt længere.

I Thy er Sennels Skole, Rolighedsskolen, Østre Skole, Hanstholm Skole, Bedsted Skole og Klitmøller Friskole med i opløbet om at få en plads i projektet. På Mors har kun Bjergby Friskole lagt billet ind.

De heldige skoler, der bliver udvalgt ved en lodtrækning blandt 282 folkeskoler i 76 kommuner samt 64 frie grundskoler, får endelig besked senest i midten af juni. Lodtrækningen foretages under hensyn til blandt andet en balanceret geografisk og socioøkonomisk fordeling. 

Forsøget opererer med tre betalingsmodeller : gratis skolemad, skolemad til 15 kroner pr. måltid samt skolemad til 25 kroner pr. måltid. For de skoler, hvor kommunal medfinansiering er en forudsætning, skal dette være på plads senest med udgangen af august 2025.

I alt har 282 folkeskoler i 76 kommuner samt 64 frie grundskoler tilmeldt sig forsøget.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Regionalt

Lettere at blive behandlet for sygdom på ferien

Bliver du syg i et andet EU-land, skal læger fra 2029 kunne se dine vigtigste patientoplysninger digitalt.
1 min read
Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

22-årig motorcyklist i alvorlig soloulykke ved Nors

Manden, som er fra lokalområdet, blev fløjet til Aalborg med hovedtraumer.
1 min read
Sport, Topnyheder

Mors-Thy håber på europæisk gruppespil og økonomisk balance

For anden sæson i træk jagter Mors-Thy Håndbold europæisk deltagelse, når klubben går i gang med kvalifikationen til European League.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.