Rekordmange kæmper om en plads i regionsrådet

Når nordjyderne skal sætte kryds til regionsrådsvalget den 21. november, så er der rekordmange kandidater at vælge imellem. 246 stiller op til valget, og det er 64 flere end i 2013, som havde den hidtidige rekord.

Fristen for at opstille kandidater var den 3. oktober, og valgbestyrelsen har godkendt kandidatlisten.

I dag er 8 partier repræsenteret i regionsrådet, og der er to medlemmer af rådet, som er uden for parti. Til valget i år stiller 15 lister med kandidater til valget.

Kønsfordelingen blandt de opstillede kandidater er 1/3 kvinder og 2/3 mænd, mens der i det nuværende regionsråd er næsten ligelig kønsfordeling.

26 % af kandidaterne er under 40 år, mens 13 % er under 30.

31 af regionsrådets nuværende medlemmer genopstilller.

Her er de opstillede kandidater:

A: Socialdemokratiet
Ulla Astman, Gistrup
Mogens Nørgård, Aabybro
Tina Juul Kjellberg, Frederikshavn
Pernille Buhelt, Hjørring
Thomas Hav, Nørresundby
Malene Busk, Aalborg
Hanne Korsgaard, Thisted
Mogens Ove Madsen, Vesthimmerland
Pia Ravnsbæk Bjærge, Hobro
Arne Nielsen, Aalborg
Jette Ramskov, Brønderslev
Jørgen Rørbæk Henriksen, Sæby
Svend Bjørnager, Lønstrup
Jørgen Hansen, Gandrup
Jette Keller, Aalborg
Lauge Larsen, Morsø
Medzait Ljatifi, Støvring
Lis Mancini, Hadsund
Hans Jakob Jensen, Vejgård
Karina Kirkegaard, Dronninglund
Ejner Guldager Nielsen, Skagen
Niels Kirkholm, Hjørring
Narcis George Matache, Aalborg
Jørgen Behrentzs, Aalborg
Bente Bang, Agger
Vagn Flink, Nørager
Ivan Astrup Girsel, Mariagerfjord
Niels Martin Sunesen, Aalborg
Ole Stavad, Jammerbugt
Allan Milton Kristensen, NibeB: Radikale Venstre
Gitte Lopdrup, Vesthimmerlands Kommune
Jørgen Hein, Aalborg Kommune
Thorsteinn Árnason, Aalborg Kommune
Frede Hansen, Brønderslev Kommune
Lene Bjørn Sørensen, Hjørring Kommune
Per Trinderup Dalgaard, Rebild Kommune
Hans Jørgen Nygaard, Frederikshavn Kommune
Sonja Hejselbæk, Jammerbugt Kommune
Søren Dolmer, Vesthimmerlands Kommune
Kurt Thinggaard, Morsø Kommune
Knud Christensen, Rebild Kommune
Hugo G. Andreasen, Frederikshavn Kommune
Mille Gunnergaard, Hjørring Kommune
Rasmus Nielsen, Aalborg Kommune
Keld Kollerup Kvist, Aalborg Kommune
M. Mulle Jensen, Aalborg Kommune
Trine Bjerg, Jammerbugt Kommune
Casper Hedegaard, Mariagerfjord Kommune
Malene Roswalld Portefée Lex, Aalborg Kommune
Michael Portefée P. Lex, Rebild Kommune

C: Det Konservative Folkeparti
Per Larsen, Hjørring
Pia Buus Pinstrup, Vesthimmerland
Vibeke Gamst, Aalborg
Tage Leegaard, Snedsted
Lene Aalestrup, Støvring
Peter E. Nielsen, Ålbæk
Martin Jørgensen, Erslev
Jens-Henrik Kirk, Mariager
Berit Engholm Pedersen, Brovst
Jette Schiønning Aasholm, Brønderslev
Karsten Skov Petersen, Læsø
Katharina Fræer Grundholm, Aalborg
Per Møller, Hjørring
Lotte Nielsen, Aalborg
Morten Thiessen, Aalborg
Karsten Elkjær, Hadsund
Steen Jørgensen, Frederikshavn
Michael Klitgaard Mikkelsen, Vejgård
Gry Tange, Skørping
Kasper Buus, Aabybro
Morten George, Aalborg
Flemming Knudsen, Skørping
Christian Strier Nyholm Jacobsen, Aalborg
Alex Klein, Thisted
Bent Linné, Jammerbugt
Jonas Søby, Vejgård
Kim Hornbech, Rørbæk
Jørgen Ravn Christensen, Gjøl
Michael Peter Hansen, Brønderslev

D: Nye borgerlige
Erling Pedersen-Bach, Rebild Kommune
John Hammer, Jammerbugt Kommune
Tommy Grods, Hjørring Kommune
Frederik Meyer Johannesen, Hjørring Kommune
Jesper Riis Hansen, Jammerbugt Kommune
Jens Chr. Vangsgård, Bedsted
Henning Lyk, Skagen
Rikke Pedersen, Nibe
Poul E. Bundgaard, Sæby
Birthe Rugholm, Frederikshavn
Frode Larsen, Vrå
Betty Steglich-Petersen, Frederikshavn

E: Retsforbundet
Martin Sørensen, Ranum
Christian Jørgensen, Frederikshavn
Birgit Skovmand, Støvring

F: SF – Socialistisk Folkeparti
Lene Linnemann, Aalborg Kommune
Ove Albrektsen, Jammerbugt Kommune
Erik Holm, Thisted Kommune
Thorkil Olesen, Thisted Kommune
Janni Platz Sthyr, Mariagerfjord Kommune
Jørgen Grøn, Vesthimmerlands Kommune
Jimmi Kruse Sørensen, Hjørring Kommune
Aino Charlotte Linkhorst, Frederikshavn Kommune
Thomas Krog, Brønderslev Kommune
Anders Hind, Aalborg Kommune
Frank Østergaard, Jammerbugt Kommune
Peder Larsen, Mariagerfjord Kommune
Arthur Corneliussen, Brønderslev Kommune
Mathias Caland, Rebild Kommune
Lasse Hjorthøj, Aalborg Kommune

G: Social Fælles Liste
Anne-Dorte Krog, Vodskov
Christina Winther, Ulsted
Asbjørn Grepperud Krog, Aalborg
Ole Ankjær Klavsen, Vester Hassing
Poul Erik Lyngdorf, Hals
Andreas B. L. Eriksen, Aalborg
Kurt Frederiksen, Aalborg
Susanne Jonstrup, Nørresundby
Lisbeth Yvonne Bergman, Aalborg

I: Liberal Alliance
Agnethe Benedikt Mørch
Martin K. Madsen
Henrik Viholm
Klaus Hjulmand
Bo Ritterbusch
Claus Hermansen
Johnas Knudsen
Jacob Høfler

K: Kristendemokraterne
Peter Øhrstrøm
Piratheep Krishnapalan
Inger Ottesen
Britta Eckhardt
David Jakobsen
Henning Feldtmose
Maria Bentsen
Ruth Tidemand Nielsen
Niels Jørgen Lassen
Robert Thomsen
Jakup Jacobsen
Henrik Engelbrechtsen
Jimmi Würtz
Amanda Abildskov
Inge Marie Sonne

N: Nationalpartiet
Tamim Parwani

O: Dansk Folkeparti
Ib Madsen
Erik Høgh-Sørensen
Jamie Voldby Nielsen
Kim Edberg Andersen
Jørgen Hammer Sørensen
Anne Mette Mortensen
Carsten Ullmann Andersen
Per Hyldig
Peter Sørensen
Carsten Sørensen
Peter Rasmussen
Else Christensen
Kasper Lau

R: Kommunisterne
Jonathan Zacho Bruun, Aalborg
Emil Olsen, Aggersund
Connie Trudslev, Valsted

V: Venstre – Danmarks Liberale Parti
Lone Sondrup, Mariagerfjord
Martin Bech, Brønderslev
Mads Thomsen, Aalborg
Henrik Buchhave, Frederikshavn
Peter Therkildsen, Morsø
Svend Bøgh, Dronninglund
Per Bisgaard, Vesthimmerland
Kurt Mikkelsen, Hjørring
Erik Harbo Larsen, Thisted
Otto Kjær Larsen, Jammerbugt
Anny Winther, Rebild
Joakim Madsen, Frederikshavn
Henrik Harder, Aalborg
Hans Thorup, Nibe
Bøje Holmsgaard Lundtoft, Jammerbugt
Henrik Brønnum Hvorvarp, Vesthimmerland
Svend Erik Trudslev, Brønderslev
Hans Henrik Paulsen, Rebild
Kenneth Kolind, Frederikshavn
Morten Bjerg Jakobsen, Hjørring
Gunhild Olesen Møller, Morsø
Jess V. Laursen, Mariagerfjord
Bente Koch, Aalborg
Maria Scheuer Christensen, Frederikshavn
Lina Hundebøll Jespersen, Thisted
Bjarne Lyngø, Hals
Morten A. Petersen, Hjørring
Lasse Madsen, Mariagerfjord
Henrik Munkholt, Jammerbugt
Mogens Krogh, Mariagerfjord
Allan Jensen, Rebild
Mads Arv Lunau, Hobro
Henning Jensen, Thisted
Hasel Strange Pedersen, Vesthimmerland
Majbritt Iversen, Brønderslev
Klaus Thomsen, Hjørring
Søren Meier Jensen, Aalborg
Niklas Milthers, Aalborg
Sebastian Korsbakke Jensen, Aalborg

Ø: Enhedslisten – De rød-grønne
1. Susanne Flydtkjær, Aalborg
2. Lis Jensen, Rødhus
3. Bo Fink, Sundby Mors
4. Ditte Marie Gyldenberg Ovesen, Aalborg
5. Poul-Erik Andersen, Ålbæk
6. Svend Elming, Vejgård
7. Bitt Juul Jensen, Skørping
8. Charlotte Sørensen, Mosbjerg
9. Torsten Ringgaard, Hobro
10. Khadra Farah, Aalborg
11. Hans Henrik Loberg Jensen, Hjørring
12. Tony Ubbesen, Nykøbing Mors
13. Jens Otto Madsen, Thisted
14. Aage Olsen, Voerså
15. Anna Aaen, Vaarst
16. Miguel J. Valentine, Hobro
17. Gitte Thomsen, Nørresundby
18. Britta Glinvad Kristensen, Frederikshavn
19. Grete Lyngklip Kjeldgaard, Thisted
20. Nicolai L. Sejrup, Aalborg
21. Louise Bilde Hvelplund, Lønstrup
22. Kirsten Strandgaard, Skinnerup
23. Per Clausen, Aalborg
24. Dorthe Wienberg, Valsgård
25. Jan K. Højen, Kaas
26. Ole Bruun, Asaa
27. Sarah Lyngklip Kjeldgaard, Aalborg
28. Per Værum Mikkelsen, Hadsund
29. Nan Toftdal Lund, Brønderslev
30. Johnnie Porsgaard, Voerså
31. Emilie Søndergaard, Rebild
32. Jørgen Olsson, Blokhus
33. Moses Salomonsen, Aalborg Øst
34. Louise Smith Jensen, Biersted
35. Allan Kjær Nielsen, Dronninglund
36. Tina Lønstrup, Brovst
37. Michael Riber Jørgensen, Thisted
38. Bent Skovgaard Olsen, Skørping
39. Niels Jensen, Bælum
40. Julle Møller, Nørresundby
41. Michael Levisen Nielsen, Sejlflod
42. Christina Salling, Aalborg
43. Ida Skov, Frederikshavn
44. Cæcilie Andersen, Nørresundby
45. Zeinab Ali, Langholt

Å: Alternativet
Louise Ursell-Smith, Jammerbugt Kommune
Per Alstrup, Rebild Kommune
Christian Johnson, Mariagerfjord Kommune
Mette Wulff, Aalborg Kommune
Gustav Sieg Sørensen, Thisted Kommune

Valgforbund
I forbindelse med Regionsrådsvalget i Region Nordjylland tirsdag den 21. november 2017 er der indgået valgforbund mellem:

Radikale Venstre og Alternativet
Det Konservative Folkeparti og Kristendemokraterne
Nye Borgerlige og Dansk Folkeparti
SF, Enhedslisten, Kommunisterne og Social Fællesliste
Liberal Alliance og Venstre

Forfatter

Related posts

Top