Rasmus Kragh fra Skive : første dansker på Sydpolen alene

Efter 63 dage alene i et frysende koldt og kridhvidt landskab er eventyreren, bjergbestigeren og polarfareren Rasmus Kragh fra Skive, som den første dansker, i nat nået frem til Sydpolen.

– Kære alle sammen, mine damer og herrer, Sydpolen. Alene. 63 dage. Første dansker. Tro på dig selv. Mennesket kan ufatteligt meget, hvis vi tør at se indad. Retning, ikke fart, skriver han på sine sociale medier.

Rasmus Kragh har under turen slæbt en pulk efter sig med en last på 110 kilo bestående af telt og forsyninger af mad.

Tilbageturen skal ske med fly fra en forskningsstation ved Sydpolen.

Foto : Rasmus Kragh

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Sport, Thy, Topnyheder

Tiltrængt podieplacering efter seks hårde timer på Watkins Glen

Malthe Jakobsen og Crowdstrike Racing sikrede en tredjeplads ved Sahlen’s Six Hours of The Glen på Watkins Glen.
3 min read
Job & Erhverv, Mors, Topnyheder

Boliger i Korsør energioptimeres med vinduer og døre fra Mors

Her er der nemlig netop blevet monteret over 500 vinduer og døre fra KPK Døre og Vinduer
3 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Flemming Frost kan fejre 40-års jubilæum i Sparekassen Thy

Flemming startede som elev i 1985 i afdelingen i Koldby, og har haft flere funktioner i Sparekassen. Han er i dag IT-konsulent.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.