Politiet roser redningsfolkene i Hanstholm

Redningsfolkene i Hanstholm ydede en heroisk indsats, da de søndag aften kom på en næsten umulig opgave, da et lokalt fiskerfartøj kom i problemer og sank ved indsejlingen til havnen.

Vagtchef Rasmus Poulsen fortæller om en meget modig indsats :

– Det var en heroisk indsats af redningspersonalet på havnen. Redningsbåden kunne ikke sejle ud, så de løb ud på molen og stod på de store sten for at komme de nødstedte på båden – eller dem, der var hoppet i vandet – til undsætning. Det var voldsomt farligt med de kæmpestore bølger og glatte sten. To personer skulle også tilses efterfølgende på Thisted Sygehus, fortæller Rasmus Poulsen til TV Midtvest.

Sagen påvirker selvfølgeligt lokalsamfundet, hvor sagen fylder alt.

En lokal 55-årig mand mistede livet.

Søfartsstyrelsen skal sammen med ejeren af båden foretage tekniske undersøgelser for at klarlægge, hvad der præcis skete forud for ulykken

Arkivfoto: Forsvaret.

Læs mere:

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Tak for tilliden og et farvel til kommunalpolitikken

Ellen Philipsen Dahl siger farvel og opfordrer til at stemme på Venstres Anette Jensen.
3 min read
Thy, Topnyheder

Unge thyboer drømmer om hverdagsnatur og bedre forbindelser

Foreløbig 250 thyboer i alderen 18 til 45 år har op til kommunalvalget delt deres drømme for Thy.
3 min read
Regionalt, Topnyheder

Statsministeren varsler opgør med voldelige skoleelever

Mette Frederiksen (S) vil give skoleledere mulighed for at smide voldelige elever fra 7., 8. og 9. klasse ud.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.