94 DUVAL Loic (fra), JAKOBSEN Malthe (dnk), VANDOORNE Stoffel (bel), Peugeot TotalEnergies, Peugeot 9X8 #94, Hypercar, action during the 6 Hours of Imola 2025, 2nd round of the 2025 FIA World Endurance Championship, from April 18 to 20, 2025 on the Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari in Imola, Italy - Photo Paulo Maria / DPPI

Pointene udeblev – men det var godt racerløb

Den thy’ske Peugeot-fabrikskører kom til Imola med ambitionen om at bringe Peugeot TotalEnergies #94-racer op blandt de ti bedste, og i de indledende træninger så det længe ud til at være et realistisk mål. Omgangstiderne nærmede sig de bedste Hypercar-biler, og på trods af ikke at have fået fuldt udbytte af kvalifikationen var målet tydeligt, da søndagens seks timers-løb startede.

Men resultatet efter 6 Hours of Imola reflekterede hverken indsatsen eller mulighederne for Malthe Jakobsen og Peugeot TotalEnergies.

Undervejs var trioen Jakobsen, Vandoorne og Duval godt på vej til at indløse ambitionen om en top 10-placering, men efter den sidste pitstoprunde var 94-bilen faldet fra ottendepladsen til en ærgerlig 14. plads.

Foto: Paulo Maria / DPPI

“Resultatet er skuffende, især når jeg ser på hvad vi ellers opnåede i løbet. Der var masser af gode muligheder, og vi kørte et stærkt løb derude, hvor jeg selv havde gode kampe med Porsche, Cadillac og sagtens kunne hænge på Toyotaen også”, siger Malthe Jakobsen, der som forventet også fik masser af værdifulde erfaringer med Peugeot 9X8-raceren på den snævre, klassiske racerbane:

“Det var et super fedt løb, hvor der virkelig skulle fokuseres når jeg skulle forbi GT-bilerne, for der er godt nok ikke meget plads at overhale på. Så det har bestemt været en sjov og lærerig weekend for mig igen, og jeg føler at jeg vokser med opgaven hver gang, jeg er i bilen.”

Foto: Paulo Maria / DPPI

Om bare tre uger er Malthe Jakobsen og Peugeot TotalEnergies tilbage på banen, når tredje afdeling af FIA World Endurance Championship køres på Spa-Francorchamps den 10. maj. Løbet markerer også det sidste løb på kalenderen før årets højdepunkt; 24 timers-løbet på Le Mans i juni måned:

“Vi skal bare op på hesten igen og fortsætte det hårde arbejde frem mod Spa-Francorchamps. Vi har alle elementerne, der skal til for at levere et godt resultat. Nu skal de sættes sammen, for så er jeg ikke i tvivl om, at vi kommer stærkt frem til Le Mans og kan levere et godt resultat for vores hjemmepublikum – og ikke mindst de danske fans”, siger Malthe Jakobsen.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Julemotionstur 2. juledag i Legind Bjerge

Uanset hvad vejr vi bliver budt, så holder vi fast – 2. juledag skal der afholdes Julemotionstur i Legind bjerge.
2 min read
Alarm 112/114, Job & Erhverv, Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Køb dit fyrværkeri lovligt – og brug det sikkert

For privatpersoner gælder det, at fyrværkeri kun må affyres fra den 31. december og frem til og med den 1. januar 2026.
2 min read
Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Sådan undgår du tynd mave efter julefrokosten

Hvert år rammes flere tusinde danskere af den smitsomme norovirus, som typisk fører til pludselig kvalme, opkast og diarré.
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.