Opsigtsvækkende kræfttal om Aalborgs drikkevand holder ikke

Et tal om, at 74 borgere i Aalborg hvert år får tarmkræft på grund af nitrat i drikkevandet, mangler dokumentation, skriver Nordjyske.

Tallet stammer fra en analyse fra Miljøministeriet, men ministeriet kan ikke fremvise dokumentation for oplysningen.

– Det kommer bag på mig, at det tal i analysen ikke holder. Ministeriet må da stå på mål for, hvad de skriver, siger Lasse Olsen til Nordjyske.

Ifølge forskere er der heller ikke tegn på, at borgere i Aalborg oftere rammes af tarmkræft end andre danskere. Samtidig står det fortsat fast, at nitrat i drikkevand kan udgøre en sundhedsrisiko.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Kommune forventer besparelser på 44 til 50 millioner kroner 

Kommunen forventer at finde besparelser og omprioriteringer i størrelsesordenen 44 til 50 mio. kr. – selv efter indregning af et anslået særtilskud på cirka 40 mio. kr. til økonomisk udfordrede kommuner. 
3 min read
Mors, Topnyheder

Venstre: Store besparelser kræver svære valg i Morsø Kommune

Ifølge Malte Houe, politisk ordfører for Venstre i Morsø Kommunalbestyrelse, er der tale om en alvorlig, men nødvendig proces.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Ny uddannelse skal styrke blå erhverv: EUC Nordvest satser på akvakultur

EUC Nordvest udvider nu sit uddannelsesudbud med en ny akvakulturuddannelse med tydelig maritim profil. Målet er at dække et stigende behov for arbejdskraft i en branche i kraftig vækst.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.