Nyt ugentligt containeranløb i Hanstholm

Et nyt, fast ugentligt anløb fra Arctic Container Line er nu etableret i Hanstholm Havn. Det betyder, at Hanstholm fremover bliver et centralt knudepunkt på ruten mellem Rotterdam, Hanstholm og Vestnorge – en forbindelse, der åbner for nye muligheder for virksomheder i hele Nordvestjylland.

Samarbejdet er skabt i tæt partnerskab med Vendelbo Spedition og Arctic Container Line, som vil betjene ruten med et af deres gearede feeder-skibe, MV Arctic Commander.

Den nye forbindelse giver erhvervslivet i regionen en mere direkte, driftssikker og skalérbar adgang til det norske marked og understøtter samtidig Hanstholms rolle som regional logistikmotor.

– Det her er mere end et nyt anløb. Det er et strategisk løft af infrastrukturen i og omkring Hanstholm. Når lokale virksomheder forbindes stærkere med Nordatlanten, styrker det hele regionens konkurrencekraft – og skaber en platform, der kan skaleres i takt med efterspørgslen, siger Rune D. Rasmussen, CEO i ADP A/S.

Søren Kanne Zohnesen, Havnechef i Hanstholm Havn, supplerer:

– Efter flere års god dialog er det stærkt at kunne søsætte denne forbindelse i samarbejde med det lokale erhvervsliv, Vendelbo Spedition og Arctic Container Line. Der er en tydelig ‘vi kan mere sammen’-energi, og der er et stort potentiale for fælles udvikling.

Løsningen omfatter blandt andet:

▪️ 45’ pallebredde containere (op til 33 EUR-paller / 26 tons)

▪️ Faste ugentlige afgange i begge retninger

▪️ Adgang til det oversøiske netværk, med Arctic Container Line som feeder-rederi – hvilket giver adgang til stort set hele verden via Hanstholm Havn (world-wide connections)

Foto: ADP A/S

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Forsyning: Vi tager dit lort seriøst

Der bliver både mulighed for at komme tæt på kloakken, smage på drikkevandet og få en pølse, når Morsø Forsyning inviterer til åbent hus fredag 18. september.
2 min read
Thy, Topnyheder

N8 reddede ikke bare mig. Det gav også min familie håbet tilbage

For mange er Sengeafsnit N8 i Thisted blot et psykiatrisk sengeafsnit. For Dorte Pedersen og hendes familie er det et sted, der blev afgørende for, at hun stadig er her i dag.
5 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

TRI og Lyspunktet kæmper om prisen Årets Fiskeret

To restauranter fra Thy er med, når nogle af landets bedste restauranter i efteråret kæmper om titlen som Årets ret med fisk & skaldyr.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.