Ny og moderne genbrugsplads i Frøstrup

Inden længe går arbejdet i gang med at give Frøstrup en opgraderet genbrugsplads, der skal gøre affaldssortering lettere og forbedre sikkerheden for pladsens brugere. Den nye plads får en mere overskuelig indretning, bedre plads til trailere og bedre flow, så pladsens brugere hurtigere kan komme af med deres affald.

“Genbrugspladserne i Hurup, Hanstholm og Thisted er allerede blevet moderniseret, så de lever op til nutidens og fremtidens krav til sortering og genanvendelse. Nu er det Frøstrups tur. Frøstrup skal selvfølgelig også have en moderne og brugervenlig genbrugsplads, hvor de sikkert og nemt kan aflevere deres affald”, siger Claus Hvam Jensen, Genbrugs- og Affaldschef hos Thy Recycle.

I perioden, hvor Frøstrup Genbrugscenter er lukket, henviser Thy Recycle til at benytte genbrugspladserne i Thisted og Hanstholm. 

“Vi ved, at det kan give lidt besvær i en periode, men vi glæder os til at byde velkommen til en moderne, sikker og brugervenlig genbrugsplads til september”, siger Claus Hvam Jensen.

Rambøll Danmark A/S er rådgiver og byggeleder på renoveringsprojektet, og projektets hovedentreprenør er K.E. Andersen & Søn A/S.

Tidsplan for renoveringen:

  • 2. april 2025: Sidste åbningsdag inden ombygningen.
  • 3. april 2025: Genbrugscentret lukkes, og pladsen ryddes for at forberede entreprenørens arbejde.
  • 7. april 2025: Entreprenør K. E. Andersen & Søn A/S opstarter renoveringen med at fjerne alle træer for at muliggøre en betydelig udvidelse af pladsens areal.
  • 6. juni 2025: Pladsen for haveaffald genåbner, så man kan komme af med grene og haveaffald i højsæsonen.
  • September 2025: Hele genbrugscentret genåbner – moderniseret og klar til brug.

Følg med i projektet og få de seneste opdateringer på www.thyforsyning.dk/affald/renovering-af-froestrup-genbrugscenter/

Arkivfoto : Thisted Kommune

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Sport, Topnyheder

Henning Pedersen skal genrejse kriseramt klub

Jetsmark IF har ramt bunden efter konkursen i Jammerbugt FC – nu venter Serie 1.
1 min read
Regionalt, Topnyheder

Nu falder temperaturerne – risiko for kraftig regn og skybrud

Der har de seneste dage været varmebølge i det meste af landet, men mandag falder temperaturerne igen.
2 min read
Sport, Topnyheder

Vingegaard godkender holdets hjælp efter næsten-styrt

Jonas Vingegaard blev fanget bag et styrt og måtte kæmpe sig tilbage til favoritfeltet på 15. etape.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.