Nu kommer vinteren

2026 begynder med et omslag til mere vinterligt vejr.

Der er således udsigt til 10 graders frost og op til 15 centimeter sne i dele af landet de kommende dage.

Det siger vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) Trine Pedersen til Ritzau.

– Fra natten til fredag og især i fredags- og lørdagsdøgnet vil der komme snebyger, siger hun.

De fleste snebyger vil falde over Nordjylland, Djursland og det nordøstlige Sjælland.

– Der kan lokalt falde op mod 10-15 centimeter sne. Men der vil også være andre steder i landet, hvor der ikke kommer noget særligt, lyder det.

Søndag og mandag kan temperaturen i nattetimerne nå ned på 10 frostgrader.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Ikke-kategoriseret

Over 300 millioner kroner til sundhedsindsatser på blandet andet Mors

Pengene skal bruges til nære sundhedsindsatser, herunder etablering af nærhospitaler og lokale sundhedstilbud tæt på borgerne.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Sparekassen Thy afviser problemer med at få finansieret lokale boligkøb

Den problemstilling, politikerne ønsker at fremelske, eksisterer efter min bedste overbevisning ikke, siger Ole Beith.
3 min read
Thy, Topnyheder

Offentlig høring om urørt skov i Thy

Naturstyrelsen har åbnet høring af 40 forvaltningsplaner for urørt skov på statens arealer, herunder Østerild Klitplantage og Tømmerby Kær Plantage i Thy.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.