Nordjyske unge har bedre chance for fritidsjob end unge øst for Storebælt

Unge i Nordjylland og resten af Vestdanmark har markant bedre muligheder for at få et fritidsjob end unge øst for Storebælt.

Det viser en ny medlemsundersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Næsten hver fjerde virksomhed i det tekniske erhvervsliv vest for Storebælt har unge ansat i fritidsjob, mens det kun gælder omkring hver syvende virksomhed i Region Sjælland og Hovedstaden.

– Det er tankevækkende, at geografien spiller så stor en rolle for, om unge får mulighed for at snuse til arbejdslivet, siger underdirektør Maria Schougaard Berntsen.

Ifølge TEKNIQ vælger omkring halvdelen af de unge, der har et fritidsjob i en teknisk virksomhed, senere at gå i lære samme sted.

Samtidig svarer hver fjerde virksomhed uden unge ansatte, at de gerne vil ansætte unge i fritidsjob, hvis de rette kandidater kan findes.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Meiner Nørgaard langer ud efter budgetprocessen på Mors

Han kritiserer både den politiske retning og det, han kalder manglende åbenhed fra konstitueringsgruppen, der består af A, B, C, SF og DF.
2 min read
Mors, Topnyheder

Radikale: Vi vil ikke låse os fast før budgetforhandlingerne på Mors

Hvor meget der kan ændres i det kommende sparekatalog, afhænger ifølge De Radikale i høj grad af, hvor stort et beløb kommunen ender med at skulle finde.
3 min read
Mors, Topnyheder

Dansk Folkeparti holder kortene tæt til kroppen omkring budget på Mors

Dansk Folkeparti vil endnu ikke melde konkrete besparelser eller politiske krav ud i forbindelse med Morsø Kommunes kommende budget.
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.