Morsø Gymnasium går ALL-IN på Kulturmødet

Eleverne fra Morsø Gymnasium er med hele vejen, når årets Kulturmøde løber af stablen. Allerede fra tirsdag hjælper de med at stille op, og torsdag er gymnasiets elever selv på programmet med flere aktiviteter. Ifølge rektor Ann Balleby er deltagelsen en vigtig del af elevernes dannelse.

Når flere end 30.000 mennesker samles til Kulturmødet på Mors fra tirsdag, har gymnasiets 2.- og 3.g’ere allerede været i fuld gang med at klargøre UNG KULT-området – de unges mødested på Kulturmødet.

– De to årgange er en del af det store hold, der bygger UNG KULT-området, som er blevet omdrejningspunktet for Ungdommens Kulturmøde. Det hele faciliteres på dygtigste vis af den landsdækkende UNG KULT-organisation, der har sit udspring her på Mors, fortæller rektor Ann Balleby.

En del af lokalsamfundet
Deltagelsen har flere formål, understreger hun.

– Morsø Gymnasium er en vigtig del af lokalsamfundet, og det ansvar tager vi alvorligt. Det gør vi blandt andet ved at engagere os i udadvendte aktiviteter som Kulturmødet. Samtidig lærer eleverne, at intet kommer af sig selv, og at vi alle må bidrage, hvis så stort et arrangement som Kulturmødet skal kunne lade sig gøre, siger Ann Balleby.

Eleverne på programmet
Torsdag morgen står eleverne for fællessang på Centrum-scenen hos UNG KULT kl. 9.00. Samtidig inviterer idrætseleverne deltagerne på en kulturel morgenløbetur gennem Nykøbing, hvor ruten passerer flere af byens seværdigheder.

– At eleverne får ansvaret for konkrete programpunkter, er en enestående måde at give dem kulturel dannelse på. Det er præcis den slags oplevelser, et par dages deltagelse i Kulturmødet kan give, slutter Ann Balleby.

Foto:
Per Bille

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Tak for tilliden og et farvel til kommunalpolitikken

Ellen Philipsen Dahl siger farvel og opfordrer til at stemme på Venstres Anette Jensen.
3 min read
Thy, Topnyheder

Unge thyboer drømmer om hverdagsnatur og bedre forbindelser

Foreløbig 250 thyboer i alderen 18 til 45 år har op til kommunalvalget delt deres drømme for Thy.
3 min read
Regionalt, Topnyheder

Statsministeren varsler opgør med voldelige skoleelever

Mette Frederiksen (S) vil give skoleledere mulighed for at smide voldelige elever fra 7., 8. og 9. klasse ud.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.