Michael Valgren udtaget til VM i Rwanda

Bjergrytteren Mattias Skjelmose får æren af at være kaptajn, når landsholdet søndag den 28. september kører VM i landevejscykling i Rwanda. 

Danmark stiller med otte ryttere i linjeløbet, der med sine 267,5 kilometer og 5475 højdemeter på menuen lægger op til en hård dag i kuperet terræn.

De øvrige syv ryttere er Thyboen Michael Valgren, der for følgeskab af Anders Foldager, Anthon Charmig, Christopher Juul Jensen, Asbjørn Hellemose, Mikkel Honoré og Casper Pedersen.

Landstræner Michael Mørkøv måtte kort før starten på det igangværende Vuelta a España strege Jonas Vingegaard fra VM-truppen. 

Den dobbelte Tour de France-vinder meddelte, at VM i Rwanda ikke passer ind i hans planer, efter det ellers tidligere var meldt ud, at Vingegaard skulle køre VM for Danmark.

Men selv uden Vingegaard på holdet har Mørkøv store forventninger til VM-holdet.

– Vi tager til Afrika med et stærkt landshold og troen på, at vi kan køre med om mesterskabet. Specielt Skjelmose har i år vist, at han kan slå de bedste, og med både erfarne og unge ryttere føler jeg, at vi er rustet til alle scenarier, siger Michael Mørkøv.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

Løbsk vindmølle på Legindvej i Thy

En styringsfejl har fået en vindmølle ved Legindvej syd for Thisted til at løbe løbsk.
1 min read
Mors, Topnyheder

Undren over Venstre : Politisk ordfører melder ud

Malte Houe, der er politisk ordfører, gyder olie på vandene.
1 min read
Sport, Thy, Topnyheder

Folk fra byerne gider ikke landsbyerne – jo de gider Sjørring

Børn, unge og ældre valfarter til Sjørring Bordtennisklub.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.