Michael Falch runder Thisted Musikteater på DRØMMETUR 2025

Michael Falch gør igen noget andet! Han tog for mange år siden udtrykket “rusten sover aldrig” til sig, og har igennem sin karriere brugt det som mantra for aldrig bare at gentage sig selv overfor sit publikum, når han drager på turné.

Nu kan man opleve den folkekære sanger og musiker lørdag den 12. april 2025 kl. 19.30 på Thisted Musikteater.

Michael Falch er en flittig gæst i det danske turne-landskab. Alene i nyere tid har han turneret med sit rockband DÉT BAND, med sin datter Mathilde, med den såkaldte bittersøde trio, med MALURT, som ene mand akustisk solo og sidste år med vennen og kollegaen Poul Krebs både som duo og med band.

I 2025 sadler Falchen atter om og drager han ud til en lang række af landets skønneste teatre og kulturhuse i et nyt trio-set up. Han vil i 2025 blive sekunderet af den norske cellist, Live Johansson fra LiveStrings, som tidligere har kastet skandinavisk glans over hans sange både på scenen og på album – og tangentspilleren Mikkel Reumert Damgaard, som i en årrække har været medlem af Falchens backingband, og som til daglig er en del af Love Shop.

Support på turen bliver et nyt navn på den danske scene, Gabriel Jacobsen. Siden han var ganske ung, har han arbejdet for Michael Falch som scenemester og sideløbende udviklet sin egen sangskrivning. Gabriel giver prøver på sin store stemme, inden den poetiske trio indtager scenen.

Til koncerten vil Michael Falch – i en filmisk, atmosfærefyldt sound i selskab med to prægtige musikere – tage sine smukkeste og mest sigende numre om menneskers vilkår og tingenes tilstand med rundt i landet – med den intensitet, den energi og det særlige nærvær, der altid kendetegner hans optræden.

Det er Thy Rock, der arrangerer koncerten, og billetsalget er i fuld gang på www.thyevent.dk

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Sport, Topnyheder

Henning Pedersen skal genrejse kriseramt klub

Jetsmark IF har ramt bunden efter konkursen i Jammerbugt FC – nu venter Serie 1.
1 min read
Regionalt, Topnyheder

Nu falder temperaturerne – risiko for kraftig regn og skybrud

Der har de seneste dage været varmebølge i det meste af landet, men mandag falder temperaturerne igen.
2 min read
Sport, Topnyheder

Vingegaard godkender holdets hjælp efter næsten-styrt

Jonas Vingegaard blev fanget bag et styrt og måtte kæmpe sig tilbage til favoritfeltet på 15. etape.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.