Markant restaurant i Nykøbing sat til salg

En af de mest markante restauranter i Nykøbing Mors skal have ny ejer. Lars Steffensen har sat Restaurant Limfjorden til salg.

“Selvom Restaurant Limfjorden er mit hjertebarn, så er jeg kommet til et sted i livet, hvor jeg både aldersmæssigt og energimæssigt er et andet sted, end da jeg overtog restauranten og ejendommen for godt 20 år siden. Det skal ikke forstås sådan, at jeg er kørt træt, træt, men jeg har ikke længere den power, som jeg synes skal til for se nye muligheder og potentialer for udvikling af restauranten og ejendommen i takt med tiden og ikke mindst de visioner, kommunen har fremlagt for at skabe et fremtidigt og attraktivt havneområde for både turister og lokale”, siger han til Ligeher.nu

Det er Advice+, der skal bistå Lars Steffensen med salget.

Hvad han selv skal lave, når den tid kommer, en ny ejer tager over, har han ikke forudbestemt. Men han afviser ikke, at det bliver i branchen, dog nok i en anden rolle.

Foto : Restaurant Limfjorden

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Kortegaard : Forventninger og muligheder

Vi har i valgkampen lovet åbenhed, dette vil vi også levere, også selv om alle ønsker ikke kan opfyldes, vi vil hele tiden være åben, om de valg vi tager.
2 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Ny øl fra Linds Homebrew i Thy

Denne gang kommer der en Belgisk inspireret øl med dejlig rom fra Brænderiet Enghaven ved Randers.
1 min read
Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Landin og Hoxer sendte Aalborg i pokalfinalen med magtdemonstration

Hoxer scorede hele 13 mål og satte sig tungt på kampen i anden halvleg.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.