Legater kan hjælpe lokale med en presset økonomi

Morsø Kommune har to legater, der kan søges i foråret. De er blandt andet for ældre, handicappede og syge eller økonomisk trængte borgere i en svær livssituation. Begge legater er ved at blive opløst, så der er mange penge at uddele.

Bekymringerne bliver større, når pengene er små, og livet er svært. Nogle gange er der heldigvis mulighed for en hjælpende hånd, og sådan en giver to legater i Morsø Kommune lige nu. Så måske kan det varme dig lidt at ansøge, eller du kan gøre nogen opmærksom på muligheden og hjælpe med at udfylde ansøgningen.

Legat til folk der har det svært

Fonden Morsø kommunes legat til fordel for værdige og trængende kvinder og mænd i Morsø Kommune har knap 400.000 kr. at uddele for i år – det er fondens andensidste uddeling, inden den opløses.

Legatet yder hjælp til værdige og trængende kvinder og mænd, der:

  1. Er økonomisk trængt, eller
  2. Har en svær sygdom/handicap, eller
  3. Har brug for en opmuntring efter en svær periode, eller
  4. Er kommet i akut nød.

Ansøgningsfristen er den 28. april 2025. 
Uddeling af legatmidler sker på legatets bestyrelsesmøde den 10. juni 2025. 
Ansøgere får svar hurtigst muligt efter bestyrelsesmødet.

Legat for ældre og handicappede

Morsø Kommunes Legat for Ældre og Handicappede har knap 600.000 kr. tilbage, som skal uddeles i år.

Legatet yder hjælp til:

  • Nedbringelse af husleje eller tilsvarende udgifter for folke- og førtidspensionister
  • Vedligeholdelse og/eller istandsættelse af boliger for ældre og handicappede i Morsø Kommune (bygninger som tidligere tilhørte stiftelserne har fortrinsret)
  • Planlægning eller opførelse af boliger for ældre og handicappede i Morsø Kommune.

Ansøgningsfristen er den 26. maj 2025. 

Praktisk information

Ansøgningsskemaer til begge legater kan findes på kommunens hjemmeside www.mors.dk, under Legater og fonde.

Hvis du ikke selv har mulighed for at få printet et ansøgningsskema, kan du kontakte Morsø Kommune på telefonnummer 9970 7005 – her kan du også få svar på spørgsmål om legaterne.

Ansøgere får svar på om de har fået del i legatmidlerne hurtigst muligt efter den 19. juni 2025,
hvor der er et bestyrelsesmøde omkring uddeling af penge fra de to legater.

Kilde og foto : Morsø Kommune

af Redaktionen

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Jan Hansen: ny fiskeriaftale er langt fra gode nyheder

Der blev i nat landet en ny fiskeriaftale i EU, der beskærer fangstmulighederne for blandt andet Torsk med 44% i Nordsøen og Skagerak.
1 min read
Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Vigtig hjemmekamp venter Mors-Thy Håndbold

Bjerringbro-Silkeborg er på menuen, når Mors-Thy Håndbold åbner dørene til Sparekassen Thy Arena | Mors og endnu et håndbolddrama i Bambuni Herreligaen.
1 min read
Kultur, Thy, Topnyheder

KATO hitter i hele verden: livslang drøm er gået i opfyldelse

En 15 år gammel sang fra danske Kato og Jon Nørgaard er gået viralt på sociale medier. Kato kan faktisk ikke helt forklare, hvad det er, der sker lige nu. 
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.