Lange køer skaber trafikkaos ved hospitalsbyen i Aalborg

Flere ansatte ved Aalborg Universitetshospital fortæller om massive forsinkelser og lange bilkøer omkring den nye hospitalsby i Aalborg.

Læge Sissel Mangurten fortæller, at det flere dage har taget over 45 minutter blot at komme ud fra parkeringspladsen efter arbejde.

– Jeg synes, det er fuldstændig uacceptabelt, siger hun til TV2 Nord.

Ifølge hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen skyldes problemerne blandt andet to større vejarbejder omkring hospitalsområdet.

De trafikale udfordringer rammer både ansatte, patienter og ambulancer, lyder kritikken fra flere medarbejdere.

Sissel Mangurten, der pendler til Aarhus, oplever nu rejsetider på over to timer hjem fra arbejde.

Hun mener samtidig, at vejnettet omkring hospitalet ikke kan håndtere den store trafikmængde.

Hospitalsledelsen erkender presset på vejene og beklager generne for personale og patienter.

Ansvaret for vejarbejdet ligger dog hos Aalborg Kommune og Vejdirektoratet.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Forsyning: Vi tager dit lort seriøst

Der bliver både mulighed for at komme tæt på kloakken, smage på drikkevandet og få en pølse, når Morsø Forsyning inviterer til åbent hus fredag 18. september.
2 min read
Thy, Topnyheder

N8 reddede ikke bare mig. Det gav også min familie håbet tilbage

For mange er Sengeafsnit N8 i Thisted blot et psykiatrisk sengeafsnit. For Dorte Pedersen og hendes familie er det et sted, der blev afgørende for, at hun stadig er her i dag.
5 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

TRI og Lyspunktet kæmper om prisen Årets Fiskeret

To restauranter fra Thy er med, når nogle af landets bedste restauranter i efteråret kæmper om titlen som Årets ret med fisk & skaldyr.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.