Acoustic Lounge har arrangeret et rigtigt julerepertoire, som de vil præsentere fredag den 6. december 2024 kl. 20.00 i Plantagehuset i Thisted.
Acoustic Lounge byder på nogle af Skandinaviens bedste jazzmusikere. Crooner og pianist Søren Baun besidder en af Nordens smukkeste, mandlige jazzvokaler. Jesper Bodilsen (bas) og Gabor Bolla (sax) har været en fast del af den danske og internationale jazzscene igennem mange år.
Hertil kommer limen i den unikke lyd, nemlig de to percussionister Michael Hartvig og Mikkel Schnettler, der bygger rytmerne op fra grunden med små og store percussion-instrumenter fra hele verden, lige fra små tibetanske fingerbækkener til kæmpe brasilianske surdoer.
Når bandet spiller live, præsenteres et stort musikalsk og legende overskud, der samtidig viser en overraskende dybde i en musik, der ved første øjekast virker let tilgængelig. En intim og nærværende oplevelse i selskab med nogle af Danmarks dygtigste jazzmusikere.
Line up:
Søren Baun: klaver/vokal
Gabor Bolla: saxofon
Jesper Bodilsen: bas
Michael Hartvig: percussion
Mikkel Schnettler: percussion
Der kan tilkøbes billet til jazzbuffet senest onsdag den 4. december.
Maden leveres af Café Baghuset og serveres i caféen i Plantagehuset kl. 18.15.