JA TAK: Ny forening for unge på Mors

Den 23. september har seks unge tilflyttere på øen bestilt et CVR-nummer, så de kan få gang i deres nye forening “Ungenetværk Mors”. Foreningen er for dem, der er omkring 23-32-år og ønsker at være en del af et fællesskab for unge på Mors.

Lise Kragh Møller, der er centerleder hos Frivilligforening Mors var med den. 23. september og hjalp de unge med at starte foreningen og søge om et CVR-nummer. 

Omkring kl. 16.30 underskrev de seks unge Chris Kevin Lukas, Karen Cha Breinbjerg, Oliver Kitzberg, Natasja Brusen Nielsen, Hans Conrad Rasmussen og Anna Sofie Liisborg Millardet, deres nye foreningsbestemmelser.

Der var god stemning og spændingen boblede i rummet, mens de unge satte deres underskrifter. Bagefter tog de en rundtur for at få taget billeder til sociale medier, presse osv. 

De unge glæder sig til at komme i gang og få endnu flere med i ungenetværket:

– Vi er spændte, nysgerrige og glæder os til vores første arrangement i slutningen af måneden. Vi håber på at se mange.

For flere måneder siden mødte de unge forskudt hinanden til Morsø Kommune, Morsø Folkebibliotek og Frivilligcenter Mors velkomstmøder for nye tilflyttere. Marlene Østergaard Kusk, der er vækstkonsulent i Morsø Kommune, hjalp de unge med at finde sammen i et netværk, og siden har de mødtes flere gange for at planlægge foreningen. 

Fælles for de unge er, at de savner et sted at mødes med jævnaldrende. De seks unge er mellem 26-28 år. De er alle flyttet til Mors og vil gerne udvide deres netværk og få flere oplevelser sammen med andre unge på øen.

Chris Kevin Lukas siger:
– Jeg har været med til at starte ungenetværket, fordi jeg har savnet et rum for unge, hvor vi kan skabe nye relationer.

Oliver Kitzberg siger:
– Jeg tror på, at det er vigtigt, at vi ikke glemmer ungdommen her på øen.

Hver måned om fredagen har foreningen et ”mad og vin arrangement”. Det første finder sted fra omkring kl. 17-19.30 d. 31. oktober (nærmere lokation afventer). 

Derudover er der en til to arrangementer hver måned. De første to er i kalenderen. Den 12. november er der vinterbadning nede ved den store badebro ved Øster Strand fra omkring kl. 17-19, og den 30. november håber foreningen at kunne byde på crossfit.  

Hvis du synes, at det lyder som noget for dig, så søg efter Ungenetværk Mors på Facebook, og bliv en del af gruppen. 

Fotos : Morsø Kommune

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Tak for tilliden og et farvel til kommunalpolitikken

Ellen Philipsen Dahl siger farvel og opfordrer til at stemme på Venstres Anette Jensen.
3 min read
Thy, Topnyheder

Unge thyboer drømmer om hverdagsnatur og bedre forbindelser

Foreløbig 250 thyboer i alderen 18 til 45 år har op til kommunalvalget delt deres drømme for Thy.
3 min read
Regionalt, Topnyheder

Statsministeren varsler opgør med voldelige skoleelever

Mette Frederiksen (S) vil give skoleledere mulighed for at smide voldelige elever fra 7., 8. og 9. klasse ud.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.