Ikke plads til alle Thy- og Morsingboere i lokale beskyttelsesrum

Skulle Putin finde på at invadere Danmark, eller en anden trussel skulle sende danskerne i beskyttelsesrum, er der står det ikke specielt godt til Thy og på Mors.

Ifølge en kortlægning foretaget af dk.nyt og kommunen.dk, er der kun plads til 47% af Morsingboerne i de lokale beskyttelsesrum, i Skive Kommune er tallet 54%, mens det i Thy er 58%.

“Hvis idéen er, at beskyttelsen af befolkningen skal være en del af vores samlede afskrækkelsesprofil – altså noget, der skal vise russerne, at det ikke kan betale sig at angribe os – så giver det jo ingen mening, at vi ignorerer det her område. Så enten må vi jo tage det alvorligt – eller lade være med at tale om afskrækkelse i det hele taget”, siger Peter Viggo Jakobsen, lektor ved Institut for Strategi og Krigsstudier, og kalder situationen “useriøs”. 

Hos Kommunernes Landsforening efterlyser man en national plan for beredskabet fra politikerne, herunder hvad der skal ske med beskyttelsesrummene.

Arkivfoto : Jakub Żerdzicki/Unsplash

af Redaktionen

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Markant fremgang på Hanstholm Havn: Omsætning stiger med 28 procent

Udviklingen er båret af øget trafik og en styrket kommerciel indsats på havnen kombineret med en effektiv drift og et vedvarende fokus på omkostningsstyring.
3 min read
Kultur, Mors, Topnyheder

Nordmors samler hele øen i stort kulturløft: “Vi vil vise alt det, vi kan sammen”

Bag initiativet står Nordmors Erhvervsudvikling, Nordmors Beboerforening og Nordmors Friskole.
2 min read
Alarm 112/114, Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Indbrud stiger igen – markant udvikling i Thy og Mors

Antallet af indbrud i private hjem er igen stigende på landsplan – og udviklingen rammer skævt i Nordjylland, viser nye tal fra Danmarks Statistik.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.