Højgravide indkaldes tidligere grundet uvejret

Aalborg Universitetshospital ændrer sine procedurer for højgravide i forbindelse med snevejret.

Ifølge vicechefjordemoder Line Hundebøl bliver kvinder med veer eller vandafgang inviteret tidligere ind på hospitalet end normalt.

– Når kvinderne ringer ind og tror, de er på vej i fødsel, inviterer vi dem gerne ind lidt før for at undgå stress, siger hun til tv2nord.dk.

Hospitalet har samtidig anbefalet, at kvinder, der planlægger hjemmefødsel, bliver ringet op i forbindelse med uvejr.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Forsyning: Vi tager dit lort seriøst

Der bliver både mulighed for at komme tæt på kloakken, smage på drikkevandet og få en pølse, når Morsø Forsyning inviterer til åbent hus fredag 18. september.
2 min read
Thy, Topnyheder

N8 reddede ikke bare mig. Det gav også min familie håbet tilbage

For mange er Sengeafsnit N8 i Thisted blot et psykiatrisk sengeafsnit. For Dorte Pedersen og hendes familie er det et sted, der blev afgørende for, at hun stadig er her i dag.
5 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

TRI og Lyspunktet kæmper om prisen Årets Fiskeret

To restauranter fra Thy er med, når nogle af landets bedste restauranter i efteråret kæmper om titlen som Årets ret med fisk & skaldyr.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.