Genoplivning ? – nej tak !

Fra i dag kan alle habile borgere over 60 år fravælge genoplivningsforsøg ved hjertestop. Derfor vil der være situationer, hvor man som sundhedsperson ikke skal forsøge genoplivning af en livløs person.

Borgeren registrerer fravalget ved at logge ind på sundhed.dk eller ved at sende en blanket til Sundhedsdatastyrelsen. Der går en uge fra, at man har registreret sit valg, og til det fremgår af plejesektorens, hospitalernes, de praktiserende lægers, de præhospital og alarmcentralerne systemer – samt i borgerens patientjournal på sundhed.dk.

De tilfælde hvor sundhedspersonale IKKE skal genoplive en borger, der ikke ønsker det, er:

  1. Når døden er helt åbenbar, eller den var forventet af lægen.
  2. Når en læge i situationen fravælger genoplivningsforsøg.
  3. Når en læge på forhånd har fravalgt genoplivningsforsøg.
  4. Når borgeren selv har fravalgt genoplivningsforsøg i den aktuelle sygdomssituation.
  5. Når borgeren selv har registreret et fravalg af genoplivningsforsøg ved hjertestop.
  6. Når det er besluttet i et behandlings- eller livstestamente, og borgeren er vurderet varigt inhabil.

Kilde : Styrelsen for Patientsikkerhed
Foto : Region Nordjylland

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Thy

Millionregn fra Nordea over lokale projekter

Otte projekter i Thy og på Mors har fået 4.4 mio. kroner til renovering mv. af lokale mødesteder.
4 min read
Thy, Topnyheder

Johnny Hansen vinder sundhedspris

Professor og læge Bente Klarlund og forsanger i Kandis Johnny Hansen modtog Danske Regioners pris Årets Sundhedsdebattør 2025 på Folkemødet på Bornholm.
2 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Michelin-stjernen lyser fortsat over Tri og Agger

Restaurant Tri i Agger i Thy har for tredje gang opnået en stjerne i den prestigefylde Michelin-guide.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.