Forsvarets helikopter ledte efter surfer ved Klitmøller

En helikopter var søndag i luften over Klitmøller i forbindelse med eftersøgning af en surfer. Kort efter klokken 11 fik politiet en anmeldelse om, at en surfer ikke var set de seneste 20 minutter i bugten mellem Klitmøller og Hanstholm.

En redningshelikopter fra Forsvaret samt en redningsbåd, lægebil og ambulancer blev sendt til stedet, ligesom Politiet også var til stede.

Heldigvis var det lykkedes surferen at komme sikkert i land ved egen hjælp, og aktionen kunne afblæses.

Det er anden gang på en uge, redningsfolkene har taget turen til Cold Hawaii.

/ritzau/

Foto: Rune Dyrholm / Forsvaret

Læs også:

af Redaktionen

Relaterede artikler

Kultur, Mors, Topnyheder

Sjældent fossilfund gjort i molergraven på Mors

Et nyt og særdeles velbevaret fossilfund har vakt begejstring hos Museum Mors og Fossilmuseet.
1 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Iværksætteriet blomstrer i Thy: 304 nye virksomheder på ét år

Nu inviteres både nye og kommende iværksættere til endnu en iværksættercafé – denne gang med fokus på dét store skridt fra soloiværksætter til arbejdsgiver.
2 min read
Kultur, Thy, Topnyheder

Festen for fiskene genopliver Nordatlantisk ånd i Hanstholm

Fra 6. juni til 30. august inviterer sommerudstillingen Festen for fiskene publikum ind i et univers af kunst, historie og fællesskab med værker af Kirsten Klein, Steen Folmer, Erland Knudssøn Madsen, Tróndur Patursson og Kurt Tegtmeier.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.