Folkeskoler bortviser 14 elever om dagen efter nye ordensregler

Hver skoledag i første halvår af 2025 blev i gennemsnit 14 elever bortvist fra landets folkeskoler, viser en opgørelse fra 789 skoler.

De fleste elever blev ifølge Ritzau sendt hjem for vold eller slåskampe med andre elever.

Undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) kalder udviklingen et tegn på, at skolerne tager ansvar.
Han understreger dog, at samtaler og forebyggelse fortsat er vigtige redskaber.

Skoleforsker Louise Klinge advarer mod konsekvenserne for børnene og frygter, at nogle risikerer vold i hjemmet efter bortvisning.

Ifølge Dansk Lærerforening oplever over halvdelen af lærerne flere voldelige episoder mellem elever.

I alt blev 1450 bortvisninger registreret, efter at den nye ordensbekendtgørelse trådte i kraft.

Foto: Taylor Flowe

af Redaktionen

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Mors, Topnyheder

Muslingefiskeri sat på pause: Vilsund Blue frygter lukning

Vilsund Blue i Nykøbing Mors indstiller onsdag fiskeriet af muslinger, fordi virksomhedens ejer, Poul Kærgaard, mener, at EU's krav om sortering og registrering af al bifangst er umulige at efterleve
1 min read
Job & Erhverv, Mors, Topnyheder

Salget af Ø. Vildsund Gl. Færgekro er faldet til jorden

Parterne allerede fra 1. maj overbeviste om, at kroen var solgt. En endelig købsaftale er dog aldrig blevet underskrevet.
2 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Vesløs Kro lukker ved årets udgang – håber på ny forpagter

Årsagen er ikke manglende opbakning fra gæsterne, men en vedvarende mangel på arbejdskraft, som gør det umuligt at drive kroen videre i sin nuværende form.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.