Først forlod hans Ruths. Nu Plesner. Johan overvejer næste træk

Han er et af landets største talenter indenfor værtskab på restauranter, og har også deltaget i Østers- & Muslingepremiere flere gange.

Johan Brodersen, der kommer fra Mors, er det, man kalder for “et brand” indenfor den danske restaurationsverden.

Derfor var der også løftede øjenbryn, da han i kort før jul skiftede fra det ikoniske Ruths Hotel i Gl. Skagen til det nyåbnede Hotel Plesner i Skagen.

Netop på Ruths Hotel er Johan Brodersen for alvor blevet kendt landet over, grundet hans vigtige andel i de succesfulde TV2-programmer om Ruths Hotel.

Nu har han forladt stillingen på Hotel Plesner efter kun tre måneder på posten som ansvarlig for restauranten.

“Det fungerede ikke. Der er ikke så meget mere at sige om det”, siger Johan Brodersen til Nordjyske og afslører, at han nu vil bruge tid sammen med familien og se, hvad fremtiden bringer den talentfulde morsingbo.

Foto : Morsø Kommune

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Sport, Topnyheder

Stærkt comeback af Vingegaard – tilfreds med dagens etape

Selvom Jonas Vingegaard ikke slog Tadej Pogacar i dagens enkeltstart, er Thyboen alligevel godt tilfreds med sit comeback efter gårdsdagens afklapsning.
2 min read
Sport, Topnyheder

Pogacar slår Vingegaard igen og vinder bjergenkeltstart

Trods en god bjergenkeltstart af Jonas Vingegaard var Tadej Pogacar igen bedste mand i Tour de France-feltet.
2 min read
Ikke-kategoriseret

700 løbske brevduer hjemme hos ejerne igen

Succesen med at få duerne hjem skyldes blandt andet, at det er strømmet ind med henvendelser fra borgere, der er stødt på de forsvundne brevduer. 
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.