Fiskeriforeningen støtter EU’s markante nedskæring i torskekvoter

Danmarks Fiskeriforening bakker op om EU’s beslutning om at sænke torskekvoten i Nordsøen med 44 procent fra 2027.

Fiskere må i 2027 fange flere jomfruhummere og pighvar i Nordsøen, men færre torsk og sej, lyder en ny aftale.

Ifølge foreningen viser aftalen, at kvotestyringen virker efter hensigten.

– Det kommer selvfølgelig til at kunne mærkes, men det vigtigste er, at vi kan fiske på de mange andre arter, siger formand Svend-Erik Andersen til Ritzau.

Han peger på, at flere beslægtede arter har det godt i Nordsøen. Blandt andet øges kvoten for hvilling med 42 procent.

– Kvotefastsættelsen for torsk i 2027 viser, at ansvarlig forvaltning fungerer, siger han.

DFPO fremhæver, at fiskeriet sker inden for videnskabelige og biologiske grænser.

– EU-kvoterne har overordnet set haft en positiv effekt, siger Svend-Erik Andersen.

Han afviser samtidig, at havene er tømt for fisk.

– Der er masser af fisk derude, og fisk er nogle af de sundeste og mest klimavenlige fødevarer, siger han.

Foto : Danmarks Fiskeriforening

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Sport, Thy, Topnyheder

1.150 havde en kæmpe fest til årets Thy Awards

Idrætsudøvere, atleter, foreninger og frivillige blev hyldet fredag aften til Thy Awards, hvor der blev uddelt 5 priser og 69 påskønnelser.
6 min read
Regionalt, Topnyheder

Vindueskiggersyndrom ændrede Johns hverdag

Omkring 250.000 danskere lever med åreforkalkning. Hos cirka 50.000 af dem rammerforsnævringerne blodkarrene i benene og giver det, der kaldes vindueskiggersyndrom.
3 min read
Mors, Thy, Topnyheder

Skattefri børnecheck på 5.000 på vej til børnefamilier

Regeringen vil give en skattefri check på 5.000 kroner til børnefamilier, hvor begge forældre tjener under 500.000 kroner om året.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.