Hvis én enkelt fiskeskipper fra Hanstholm, grundet den nye Co2-afgift, skal sejle til Göteborg for at tanke for derefter at sejle ud at fiske og igen ind til land, ender det med at have en ekstraordinær CO2-udledning på cirka 10 ton. På et år bliver det til 400 ton CO2. Det viser en udregning, som virksomheden Malik Supply i Aalborg, ifølge TV2 NORD har lavet.
Det svarer til 400 elbiler, der kører rundt i et år. For at indfange den CO2, vil det kræve at 20.000 træer vokser i et år.
Afgiften kommer til at koste Hanstholm Fiskeauktion op imod 250.000.000 kroner i manglende omsætning, ligesom et større antal arbejdspladser af de 1.100, der arbejder direkte eller indirekte i fiskeriet, er i spil.
Socialdemokraternes Fiskeriordfører Bjarne Laustsen siger til TV-stationen, at han forventer, at der kommer et udspil om kompensation til fiskerne på bordet i løbet af denne uge.
Foto : Danmarks Fiskeriforening.