Togbus: Folk stod som sild i en tønde – GoCollective beklager

Kritikken hagler ned over GoCollective, der driver Thybanen mellem Struer og Thisted. Fredag gik den tilsyneladende helt galt for togselskabet, der beklager episoden, der skyldes en punktering.

Her indsatte man nemlig en togbus mellem Thisted og Struer, der slet ikke kunne rumme alle de passagerer, der skulle have været med toget.

– Der har fredag været indsat togbus fra Thisted Station (igen igen…), en 7 personers bus, som fyldes med 15 personer og efterlader en del ventende passager på stationen. Det er simpelthen under alt kritik, at det skal køre på den måde og fuldstændig uforsvarligt at stoppe så mange mennesker i en 7 personers bus, lyder kritikken fra Mia Yde Nielsen og hun bakkes op af Heidi Skaarup Rasmussen:

– De rejsende måtte stå op fra Thisted til Struer, som sild i en tønde. Der blev kørt forkert, og bussen nåede ikke toget i Struer. Det er meget utilfredsstillende, uforsvarligt og dårlig service.

Tidligere på ugen, i sidste uge, var den også gal, fortæller Gudrun Toftdahl:

– Onsdag eftermiddag var der indsat togbus, der kørte fra Thisted 15 minutter før det planlagte tog skulle køre. Heldigt vi var i god tid, så min datter kunne påbegynde sin rejse til København. Man skulle tro os Thyboer boede i bushen i Afrika, hvor offentlig transport kører som vinden blæser, siger hun, og fortsætter:

– Jeg har sendt mail omkring netop denne episode til Politi samt Transportministeren. Tænk hvis den overfyldte bus var kommet ud af kurs, væltet og trimlet rundt. Har spurgt Thomas Danielsen, om der skal ske en frygtelig ulykke, inden nogen reagerer.

Go Collective lægger sig fladt ned og beklager

– Jeg beklager, at vores rejsende har oplevet en utilfredsstillende service – og jeg forstår godt deres frustration, siger kommunikationschef Mikkel Juul, Go Collectiive til LimfjordUpdate.dk og fortsætter:

– Den plan, der er lagt for togbusserne mellem Thisted og Struer, bygger på, at der skal køres med store busser. Desværre oplevede vores underleverandør i fredags en akut punktering og havde kun mulighed for at erstatte den oprindeligt planlagte bus med en 20-personers bus. Det er skuffende, og vi beklager mange gange. Den afgang skulle være kørt med en stor bus, siger han.

– Vi har været i dialog med vores underleverandør om situationen. Vi har stort fokus på togbusserne og samarbejdet med vores underleverandører. Derfor takker vi også for de input, vi får fra passagererne, slutter Mikkel Juul.

Fotos : Heidi Skaarup Rasmussen

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Kommune forventer besparelser på 44 til 50 millioner kroner 

Kommunen forventer at finde besparelser og omprioriteringer i størrelsesordenen 44 til 50 mio. kr. – selv efter indregning af et anslået særtilskud på cirka 40 mio. kr. til økonomisk udfordrede kommuner. 
3 min read
Mors, Topnyheder

Venstre: Store besparelser kræver svære valg i Morsø Kommune

Ifølge Malte Houe, politisk ordfører for Venstre i Morsø Kommunalbestyrelse, er der tale om en alvorlig, men nødvendig proces.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Ny uddannelse skal styrke blå erhverv: EUC Nordvest satser på akvakultur

EUC Nordvest udvider nu sit uddannelsesudbud med en ny akvakulturuddannelse med tydelig maritim profil. Målet er at dække et stigende behov for arbejdskraft i en branche i kraftig vækst.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.