Europaminister på valgkampbesøg i Hanstholm Fiskeauktion

Valgkampen begyndte tidligt i Hanstholm torsdag morgen, da europaminister Marie Bjerre lagde vejen forbi Hanstholm Fiskeauktion.

Trods blæst og regn ringede ministeren med auktionsklokken og fik samtidig et indblik i hverdagen på auktionen, hvor auktionsmestrene Flemming Kvedborg og Jens Rasmussen fortalte om de mange regler, der præger arbejdet.

Besøget fortsatte ombord på fiskefartøjet HM 228 Pondus, hvor ejerne Peter Sand og Casper Justensen fortalte om livet til søs – og om, hvordan fiskerne forsøger at navigere i et stadigt mere omfattende regelsæt.

Morgenen sluttede med kaffe hos Hanstholm Fiskeriforening, hvor der også deltog lokale aktører fra erhvervet, blandt andre eksportørernes formand Carsten Beith og tidligere folketingsmedlem Svend Heiselberg.

Her var der især fokus på EU-regler, CO₂-krav og fiskeriets betydning for lokalsamfundet.

– Det er vigtigt, at politikerne kommer herud og ser, hvordan virkeligheden er i fiskeriet. Reglerne fylder rigtig meget, og det er afgørende, at de beslutninger, der træffes, også giver mening for dem, der arbejder i erhvervet hver dag, siger formand for Hanstholm Fiskeriforening, Jan N. Hansen.

Han peger samtidig på, at fiskeriet spiller en vigtig rolle for både lokaløkonomien og fødevaresikkerheden.

– Fisk er en vigtig del af vores fødevareproduktion, og det kan vise sig at blive endnu vigtigere i fremtiden, siger Jan N. Hansen.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Morsø Kommune forventer besparelser på 44 til 50 millioner kroner 

Kommunen forventer at finde besparelser og omprioriteringer i størrelsesordenen 44 til 50 mio. kr. – selv efter indregning af et anslået særtilskud på cirka 40 mio. kr. til økonomisk udfordrede kommuner. 
3 min read
Mors, Topnyheder

Venstre: Store besparelser kræver svære valg i Morsø Kommune

Ifølge Malte Houe, politisk ordfører for Venstre i Morsø Kommunalbestyrelse, er der tale om en alvorlig, men nødvendig proces.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Ny uddannelse skal styrke blå erhverv: EUC Nordvest satser på akvakultur

EUC Nordvest udvider nu sit uddannelsesudbud med en ny akvakulturuddannelse med tydelig maritim profil. Målet er at dække et stigende behov for arbejdskraft i en branche i kraftig vækst.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.