En nat i naturen med fællessang, bål og natteløb

 Der var både fællessang, snobrød, natteløb og tidlig morgenvandring på programmet, da HF-Outdoor og HF-Imagine fra Thy-Mors HF & VUC lørdag inviterede til Nat i Naturen ved Lodbjerg Fyr sammen med Naturstyrelsen Thy.

Arrangementet var åbent for alle, og lokale borgere, familier og friluftsinteresserede deltog i aktiviteterne omkring det historiske fyr.

Aftenen begyndte med et oplæg fra Naturstyrelsen Thy om udskæring af vildt. Derefter var der fællesspisning og lejraktiviteter, inden deltagerne samledes til fællessang i Lodbjerg Fyr.

Udenfor blev der fortalt historier og bagt snobrød over bålet, og da mørket faldt på, blev deltagerne sendt ud på natteløb i området omkring fyret.

Her fik de mulighed for at opleve Nationalpark Thy i mørket, inden natten for alvor satte ind.

For de deltagere, der valgte at overnatte, begyndte søndagen tidligt. En daggrysvandring gav mulighed for at følge naturen fra nat til morgen, inden arrangementet sluttede med fælles morgenmad.

Aktivitetsmedarbejder Kristian Engell Holmstrup fra HF-Outdoor fremhæver oplevelsen som en mulighed for at komme tættere på naturen sammen med andre.

– Nat i Naturen handler om at skabe fælles oplevelser i naturen og få øjnene op for de muligheder, der findes lige uden for døren, slutter han.

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Rekordpublikum fejrede Limfjordens skaldyr: Jesper Knudsen tog 14. DM-guld i træk

Tusindvis af gæster strømmede til Nykøbing Mors under Østers- og Muslingepremieren 2026, hvor Jesper Knudsen igen skrev historie, verdensmester Bjarke Jeppesen imponerede publikum, og nye gastronomiske oplevelser satte rekordweekenden i feststemning.
3 min read
Kultur, Mors, Topnyheder

Østers-kongen siger farvel: Jesper Knudsen jagter sin 14. DM-titel i sin sidste konkurrence på Mors

Jesper Knudsen fra Grindsted kan fredag aften vinde sit 14. danske mesterskab i østersåbning. Men uanset resultatet bliver det hans sidste optræden ved DM under Østers- & Muslingepremieren på Mors.
3 min read
Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Mors-Thy fik smæk af stærkt Sønderjyske-hold

Mors-Thy startede bedst, men Sønderjyske tog hurtigt kontrollen. Viktor Bergholt scorede otte mål, mens Thorsten Fries stod med 15 redninger i 34-24-sejren.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.